Cime 3 kvartal 2024

Bohumín na Karvinsku kvůli růstu cen zdraží zálohy na bydlení

Bohumín (Karvinsko) (ČTK) - Kvůli rostoucím cenám vody i tepla musí Bohumín na Karvinsku zvednout zálohy nájemníkům městských bytů. Zvýšení se dotkne obyvatel, kteří využívají zásobování centrálním zdrojem tepla. Víc bude stát i vodné a stočné, řekla ČTK mluvčí radnice Jana Končítková. Nájemníky o změnách začne radnice písemně informovat v následujících dnech.

"Navzdory nepříznivým okolnostem v oblasti energetiky se na základě koncesní smlouvy s ČEZ Teplárenskou podařilo ve srovnání s jinými městy po celý letošní rok udržet v Bohumíně příznivou cenu tepla a teplé vody. Na příští rok jsme však nuceni kvůli avizovanému čtyřicetiprocentnímu zdražování ze strany ČEZ přenastavit zálohy," uvedl starosta Petr Vícha (SOCDEM). Zálohy podle něj plošně vzrostou o 25 procent.

Například u bytu o velikosti 60 až 70 metrů čtverečních bude představovat zvýšení záloh zhruba 500 korun měsíčně za teplo, 250 korun za teplou vodu a dalších 150 korun za vodné a stočné. Nájemníci tedy zaplatí měsíčně zhruba o tisícovku více, než tomu bylo letos. U menších bytů měsíční zálohy vzrostou o stovky korun.

"V tomto případě jsme pouze zprostředkovatelé a reagujeme na změny cen u dodavatelů. Dlouhodobě máme zálohy na služby nastaveny tak, aby se lidé nemuseli vyúčtování obávat. Pokud bychom je však neupravili vůbec, nájemníci by pravděpodobně měli nedoplatky," řekla vedoucí odboru správy domů Kateřina Pálková. Dodala, že plošné zvýšení záloh neznamená, že by si domácnosti nemohly individuálně platby upravit. "Týká se to těch, u kterých evidujeme v minulém zúčtovacím období přeplatky," doplnila Pálková.

Zvýšení záloh za teplo a teplou vodu se v příštím roce vyhnou nájemníci bytů vytápěných plynovými kotelnami. "Radnici se podařilo uzavřít smlouvy na dodávky plynu i elektrické energie s dostatečným předstihem a výše záloh na teplo a teplou vodu zůstane u těchto bytů stejná jako letos. Připlatí si pouze za vodné a stočné. Z městského fondu čítajícího 4260 jednotek jde však pouze o 250 domácností, převážně v menších domech mimo centrum města," uvedla mluvčí.

Připomněla, že většinu dosluhujících plynových kotelen Bohumín zrušil před více než deseti lety poté, co dokončil napojení na centrální systém. Město aktuálně jedná s ČEZ Teplárenskou o podmínkách prodloužení koncesní smlouvy, která je platná do roku 2030. Cílem obou stran je dohodnout se na pokračování spolupráce o dalších deset let.