Cime 2 kvartál 2024

Bohumín dá přebytek hospodaření na opravu smuteční síně a další investice

Bohumín (Karvinsko) (ČTK) - Bohumín na Karvinsku plánuje opravu smuteční síně, přestavbu autobusového stanoviště i zkvalitnění zázemí pro rekreanty u Kališova jezera. Investice, s nimiž letošní rozpočet původně nepočítal, městu umožní přebytek hospodaření z loňského roku, řekla ČTK mluvčí radnice Jana Končítková.

"Na konci roku zůstalo na účtech města 45 milionů takzvaných volných prostředků, které můžeme použít. Pokud bychom tyto finance pouze nechali ležet na účtech, ztrácely by kvůli vysoké inflaci na hodnotě. Proto je investujeme do realizace některých našich plánů, které jsme původně plánovali odsunout do příštích let," uvedl Petr Vícha (ČSSD).

Město tak letos začne s opravou smuteční síně, jejíž interiér už podle mluvčí neodpovídá požadavkům na důstojné obřady. Interiér bude zcela proměněn a smuteční síň bude vybavena novým nábytkem. Investice přijde na osm milionů korun. Město zároveň počítá s revitalizací panelové plochy, kterou využívají lidé pro parkování při cestě na starobohumínský hřbitov nebo právě do smuteční síně. Plocha bude mít asfaltový povrch a přibude u ní zeleň.

Město chce modernizovat i autobusové stanoviště, které po vybudování dopravního terminálu u vlakového nádraží v roce 2021 ztratilo význam. Dva nástupní ostrůvky nahradí parkovací místa. "Těch je stejně jako v jiných centrech měst i u nás nedostatek. Stavební práce navážou na vybudování autobusového zálivu, přechodu pro chodce a stezky pro pěší i cyklisty v ulici 9. května. Pro cestující, kteří dojíždějí denně do Ostravy autobusem, to znamená zvýšení komfortu přepravy. Rozšíření chodníku umožní jeho využití rovněž pro cyklisty, kteří směřují z centra do přilehlé nákupní zóny," řekl místostarosta Lumír Macura (ČSSD). Náklady budou 14 milionů korun.

Po prázdninách vznikne i nové zázemí s občerstvením, šatnami, toaletami a sprchami u Kališova jezera, které patří k oblíbeným lokalitám pro rekreaci. Koupat se tam jezdí nejen obyvatelé Bohumína, ale i z okolí. "Do této akce se ale chystáme pustit až po letních prázdninách. Pokud bychom s rozsáhlými úpravami začali dříve, narušili bychom tím plány na rekreaci tisícům lidí,“ uvedl Macura. Stavební práce budou stát přibližně 13 milionů korun.

Mezi další investiční plány, na které letos proti předpokladům přijde řada, jsou stavební úpravy v Bohumínské městské nemocnici. Na demolici staré kotelny dá město sedm milionů korun. Rekonstruovat se budou také silnice a chodníky nebo lávka v městské části Šunychl.