Mercedes

Bohumín chce postavit v areálu nemocnice sanatorium pro seniory

Bohumín (Karvinsko) (ČTK) - Bohumín na Karvinsku chce v příštích letech v areálu městské nemocnice nechat postavit sanatorium pro seniory s dlouhodobými zdravotními obtížemi. Stavba za zhruba čtvrt miliardy korun by měla mít 66 lůžek. Novinářům to dnes sdělila mluvčí radnice Jana Končítková. Stavbou třípodlažního objektu chce město řešit rostoucí poptávku po péči o dlouhodobě nemocné lidi.

Sanatorium by mělo nabídnout komfortní bydlení pro klienty i kvalitní zázemí pro personál. "Lidé mají zažitou podobu léčebny dlouhodobě nemocných jako místa s neosobním prostředím, kde je mnoho pacientů na jednom pokoji, chybí adekvátní vybavení či bezbariérové pokoje a toalety. Náš projekt má za cíl vytvořit centrum trvalé pomoci s důstojnou atmosférou a odpovídající úrovní ubytování, péče i služeb," uvedl starosta Petr Vícha (ČSSD).

Součástí sanatoria bude atrium s půlkruhovým dřevěným posezením situovaným kolem listnatých stromů. "V přízemí by měli najít zázemí lékaři, sociální pracovnice, počítá se i s administrativními prostory s kancelářemi či víceúčelovou společenskou místností. Další dvě podlaží budou patřit samotným pokojům," uvedla Hana Kaspřáková z odboru rozvoje a investic. Pokoje budou dvoulůžkové. Interiér by měl kombinovat přírodní barvy dubu, odstínů šedé a světlezelené. Chodby doplní naváděcí orientační systém ve stříbrné barvě.

Na dokončení vizualizace chce město nyní navázat dalšími kroky. Má už i stavební povolení a bude tak shánět potřebné finance. "Vzhledem k nákladům, které mohou dosáhnout až čtvrt miliardy korun, je pro nás nezbytné zajistit dotaci. Budeme proto hledat vhodný program, z nějž bychom stavbu spolufinancovali. Pro Bohumín je plán na zřízení geriatrického sanatoria zásadní, protože s prodlužujícím se věkem života poptávka po službách tohoto typu rapidně roste,“ řekl místostarosta Igor Bruzl (ČSSD).

Lidé nad 60 let tvoří v Bohumíně zhruba čtvrtinu obyvatel, jejich počet už řadu let přesahuje 5000. Místní nemocnice zajišťuje prostřednictvím léčebny dlouhodobě nemocných péči pro 60 pacientů, dalších 58 lůžek nabízí Domov Cesmína seniorům se sníženou soběstačností. Ve městě fungují ještě další dva domovy pro seniory zřizované jinými subjekty. "Díky výstavbě nového sanatoria by mohl přibýt čtvrtý. Právě přestěhování pacientů z původní budovy LDN do moderního komplexu umožní původní objekt rekonstruovat na tento typ zařízení. Studie na přístavbu a rekonstrukci už existuje," doplnila mluvčí.