husqvarna

Bobcat představí koncept autonomního nakladače RogueX2 na veletrhu Intermat 2024 

Stánek Bobcat na mezinárodní veletrhu Intermat 2024 ve Francii nabídne ukázku inovací, co společnost vyvíjí pro stavební průmysl budoucnosti. V rámci expozice návštěvníci uvidí vedle těchto konceptů i stávající stroje, které zákazníkům poskytují moderní řešení a vysokou produktivitu již dnes.

Pro budoucí trh odhalí Bobcat nový koncept autonomního nakladače RogueX2, který je druhou iterací originálního systému RogueX.

Všechny výrobky prezentované na veletrhu Intermat, včetně novinek, jako jsou vysokozdvižné vozíky, mobilní generátory a zahradní a komunální technika, budou nově v charakteristických barvách Bobcat v souladu s globální strategií značky.

Mezi další novinky, které budou na veletrhu Intermat představeny, patří zcela nová řada rotačních teleskopických manipulátorůnový mobilní vzduchový kompresor s proměnlivým tlakem.

Koncept kolového nakladače RogueX2

Nakladač RogueX2 byl vyvinut na základě konceptu RogueX, který Bobcat před rokem představil na veletrhu Conexpo v Las Vegas. RogueX2 je koncept plně elektrického a autonomního stroje, který produkuje nulové emise, je vybaven elektrickým pohonem na lithium-iontové baterie a využívá elektricky ovládanou kinematiku zvedání a naklápění bez jakékoli hydrauliky. Koncepty strojů RogueX2 a RogueX, které byly specificky navrženy a zkonstruovány bez kabiny, reagují na problémy s nedostatkem pracovních sil tím, že eliminují potřebu obsluhy. Poskytují také příklad toho, jak mohou být pracovní stroje budoucnosti konstruovány a optimalizovány pro nové technologie a vytvářet prostor pro zcela nové pracovní využití.

V provedení RogueX2 je spalovací motor (ICE) nahrazen elektrickým převodovým ústrojím, které zajišťuje pohon a výkon. V tomto stroji je také zcela eliminována hydraulika včetně všech konektorů, hadic, potrubí a šroubení, které jsou možnými místy poruch. Absence hydrauliky a kapalin v konstrukci nejen snižuje emise motoru, ale také minimalizuje hlučnost a riziko celkového znečištění životního prostředí.


Původní stroj RogueX byl navržen s pásy a využívá pokročilou kinematiku pracovní skupiny, která nabízí jedinečné funkce kombinující možnosti vertikální, radiální a variabilní dráhy zdvihu v jednom stroji. Naopak RogueX2 je namísto pásů vybaven koly s cílem optimalizovat dobu provozu baterie. Využívá také motory s axiálním tokem, které stroji poskytují neuvěřitelnou trakční sílu. Stroj poskytuje vyšší výkon pro náročné aplikace, jako je modelace terénu, hloubení výkopů nebo pohon energeticky náročného příslušenství. 

Koncepce nakladačů RogueX a RogueX2 mají společně mnoho nových přihlášených patentů.  „Tyto patenty představují víc než jen nové funkce stroje – znamenají, že boříme zavedená pravidla a definujeme nové pracovní standardy,“ říká Joel Honeyman, viceprezident společnosti Doosan Bobcat pro globální inovace.

Nová řada rotačních teleskopických manipulátorů

Bobcat na veletrhu Intermat poprvé představí svoji novou řadu rotačních teleskopických manipulátorů. V rámci této nové řady nabízí devět modelů s motory Stage V pro evropský trh (s výškami zvedání od 18 do 39 m) a čtyři stroje Stage IIIA určené k prodeji na Blízkém východě a v Africe (s výškami zvedání v rozsahu od 18 do 26 m). Modely s vyšší výškou zvedání určené pro Evropu využívají motory Volvo.

Jedním z klíčových aspektů nové řady rotačních teleskopických manipulátorů je patentovaná panoramatická kabina, která nabízí nejlepší výhled na trhu.

Nový mobilní vzduchový kompresor Bobcat s technologií FlexAir

Návštěvníci veletrhu Intermat poprvé uvidí novou řadu mobilních generátorů. Bobcat zde poprvé představí mobilní vzduchový kompresor PA12.7V. Jedná se o mobilní kompresor s proměnlivým tlakem, který využívá systém označovaný jako technologie FlexAir; ten umožňuje jeho provoz s tlakem v rozsahu 5,5 až 12,1 baru a nabízí výkonnost od 5,2 do 7 m3/min.

Vzduchový kompresor PA12.7V tak patří mezi nejvšestrannější v oboru, přičemž jeho využití je možné v široké škále aplikací. Díky variabilnímu systému přívodu nasávaného vzduchu lze totéž zařízení použít pro různé aplikace od stavebnictví obecně či napájení ručního pneumatického nářadí až po abrazivní tryskání a zafukování kabelů.

Další informace o společnosti Doosan Bobcat a jejích produktech naleznete na www.bobcat.com nebo na  www.bobcat.cz – webu distributora pro ČR, společnosti Bobcat CZ, a.s.