Komatsu potřebuju Bagr

Blansko znovu hledá firmu, která by opravila další budovu zámeckého areálu

Blansko 15. února (ČTK) - Blansko počtvrté hledá firmu, která by opravila další budovu zámeckého areálu, konkrétně zchátralou budovu označovanou jako Zámek 3. Do předchozích výběrových řízení na zhotovitele stavby v minulosti zasáhla covidová omezení, skokové zdražení stavebních materiálů i nedostatek pracovních sil ve stavebnictví. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí radnice Pavla Komárková. Blansko má na opravu v rozpočtu vyčleněno 21 milionů korun.

Původně hospodářské objekty náležející k zámku byly dlouhá desetiletí zanedbávány. Město je opravuje postupně. Po dokončení rekonstrukce se mají do části objektu Zámek 3 nastěhovat pracovníci Muzea Blanenska, další část bude využívat Základní umělecká škola Blansko.

"Kompletní revitalizace předzámčí, které sousedí se samotným středem města, je jednou z našich priorit. S obnovou podzámčí znovu počítáme mezi investičními akcemi i ve schváleném rozpočtu. Letos je na ni vyčleněno 21 milionů korun," uvedl starosta Blanska Jiří Crha (ODS). Mluvčí doplnila, že na zázemí pro organizace zřizované krajem má přispět i Jihomoravský kraj, který slíbil, že na obnovu podzámčí uvolní třímilionovou dotaci.

Firmu, která opravu zajistí, Blansko vybralo už před rokem. Ve výběrovém řízení vypsaném v listopadu 2020 vyhrála společnost Kaiserbau. Cenu prací tehdy společnost stanovila zhruba na 12,5 milionu korun, částku téměř o čtyři miliony nižší, než město předpokládalo. Loni v únoru s ní Blansko podepsalo smlouvu. Dokončit se ale tehdy podařilo jen demolici, vlastní obnovu Zámku 3 už společnost nezahájila. Nejprve se potýkala s nedostatkem pracovníků kvůli covidovým omezením, poté zhotovitele zaskočil růst cen ve stavebnictví.

"S původním zhotovitelem byla loni po několika měsících ukončena smlouva kvůli nedodržování dílčích termínů stanovených harmonogramem prací a také z cenových důvodů. Stavba byla zakonzervována a město se od té doby zatím marně pokouší vybrat nového zhotovitele," uvedla vedoucí odboru správy a rozvoje města Petra Skotáková.

Loni na podzim město vypsalo druhé výběrové řízení. Vybraný výherce ale těsně před popisem smlouvy odstoupil. Jako důvod uvedl další zvyšování cen stavebních materiálů i jejich nedostupnost na trhu. Na začátku letošního roku tak město vypsalo třetí výběrové řízení, do kterého se přihlásil jeden uchazeč. Podle města ale nesplnil podmínky zadávacího řízení, musel proto být vyřazen. Do čtvrtého výběrového řízení se firmy mohou hlásit do 2. března.

Z původní budovy Zámku 3 zůstalo jen obvodové zdivo, původně vybraná firma už odstranila střešní krytinu a krovy, zajistila také bourání ve vnitřních prostorách. Nově má objekt výškově dorovnat sousední budovy, s nimiž ho propojí přímé vchody. Součástí rekonstrukce bude úprava vnitřních dispozic objektu a výstavba nových podkrovních místností. Fasáda pak bude ladit s už opravenými stavbami předzámčí i s budovou zámku.