Komatsu potřebu bagr

Blansko chce stavbu nových lázní za 360 milionů pokrýt několika zdroji

Blansko 22. srpna (ČTK) - Penězi z prodeje průmyslové zóny, dotací a případně i úvěrem chce Blansko financovat plánovanou stavbu nových lázní za 360 milionů korun. Novinářům to dnes řekl místostarosta František Hasoň (KDU-ČSL). Lázně nabídnou bazén, wellness zónu i fitness prostor. Hotové by měly být v roce 2025. Současný bazén je kvůli špatnému stavu zavřený.

Město zažádalo o územní a stavební povolení. Příští rok je v plánu bourání staré budovy a koncem roku 2024 nebo začátkem roku 2025 by měl být hotový nový objekt. "Bude tam bazén 25 metrů s osmi drahami a profesionálními parametry. Bude tam tribuna s více než 100 místy, aby se mohly konat mezinárodní závody. Máme úspěšné plavce," uvedl Hasoň.

Další část nabídne relaxační bazén o rozměru devět krát 12 metrů s hloubkou 1,2 metru, kde budou různé vodní prvky. V objektu podle místostarosty nebudou chybět sauny a vířivky a prostor pro fitness cvičení.

Město chce náklady 360 milionů bez DPH pokrýt několika zdroji. "Z prodeje průmyslové zóny by mělo být asi 150 milionů korun, což je zásadní částka. Na zhodnocování na účtu je v současné době 80 milionů. Další část se nabízí z dotace Národní sportovní agentury ve výši až 90 milionů. Je otázka, jak to tam dopadne. Máme ještě nějaké prodeje dalších pozemků a v případně nutnosti vezmeme úvěr, ale nepředpokládáme ho v nějaké závratné výši," řekl Hasoň.

Dosavadní lázně jsou z roku 1976. Obvyklá návštěvnost byla kolem 75.000 lidí ročně, většinu tvořily děti při školní výuce plavání. Od loňska jsou ale lázně zavřené. Budova a především vybavení lázní postupně dosluhuje, unikátní zvedací dno už dávno nefunguje a na hraně životnosti jsou i rozvody a střešní izolace. Město původně plánovalo pouze opravu zvedacího dna a doplnění nové nerezové vany, což by s sebou ale neslo i zásah do konstrukce budovy. Celkově by investice byla zřejmě vyšší, než kolik si vyžádá postavení nových lázní.