Komatsu potřebu bagr

Bílovický mlýn se začne v lednou bourat, obec postaví dvě nové budovy

Bílovice nad Svitavou (Brněnsko) (ČTK) - Mlýn v Bílovicích nad Svitavou na Brněnsku, který přestal svému účelu sloužit na začátku tohoto tisíciletí, začnou dělníci bourat na začátku ledna. Hotovo mají mít za tři měsíce a starosta Miroslav Boháček (STAN) předpokládá, že se během této doby podaří vybrat firmu, která začne po ukončení demolice hned stavět, řekl ČTK. Vzniknou zde dvě budovy, které budou sloužit škole, volnočasovým aktivitám a plánovanému minipivovaru. Za demolici a stavbu obec zaplatí 265 milionů korun, získala na to dotaci 209 milionů. V provozu by měly budovy být od jara 2026.

Mlýnský ostrov je poměrně velké území u řeky Svitavy a mlýnského náhonu a stal se jedním z rozvojových území obce, která má zhruba 3700 obyvatel. Je také jedním z mála míst, které je možné ještě zastavět, protože v posledních 20 letech zažila obec poměrně bouřlivý rozvoj rezidenčního bydlení, do novostaveb se přistěhovalo zhruba 1500 obyvatel. Tomuto nárůstu už nestačila místní základní škola, která tak najde v nové sedmipatrové budově detašované pracoviště.

"Pro základní školu budou určená první čtyři patra, v nichž budou předškoláci a první a druhé třídy," řekl Boháček. Celkem má místní škola 570 dětí. Díky zvýšení kapacity tak budou moct do Bílovic i žáci například z Babic či Řícmanic, kteří dnes musejí dojíždět do jiných škol v okolí. V pátém patře najde zázemí ZUŠ Šlapanice, která v Bílovicích dosud působí v komerčním pronájmu. Díky prostorám od města tak budou její náklady na pronájem nižší. "Půlka pátého patra je určená také pro kroužky spadající pod SVČ Lužánky. V šestém patře bude velká konferenční místnost pro 100 lidí a v sedmém patře bude malá klubovna," doplnil Boháček.

Ve druhé menší budově chce mít město minipivovar a hospodu, nad kterou by byla výdejna jídel pro školáky. Obě budovy bude spojovat prosklená chodba, aby školáci nemuseli vycházet při cestě na oběd ven.

V Mlýnském areálu jsou ještě dva bytové domy, které zde zůstanou. Obec chystá také druhou etapu revitalizace ostrova, který má být pro místní odpočinkovým místem. V lednu bude žádat o dotaci u Státního fondu životního prostředí (SFŽP). "Na ostrově mají být hřiště, která budou volně přístupná, bude zde prostor pro pořádání festivalů," řekl Boháček.

V minulé dekádě vzniklo v Bílovicích také nové náměstí s novostavbou obecního úřadu, obřadní síní a poštou. Je v Žižkově ulici na místě starých budov, které bylo možné zbourat. Do té doby neměly Bílovice ani náměstí, ani náves.