husqvarna

Berounští kriminalisté vyšetřují podvodné pronajímání bytů

Beroun 27. prosince (ČTK) - Berounští kriminalisté vyšetřují podvodné pronajímání bytů přes internet, většinou v Praze a Plzni. Celkově už pachatelé z lidí vylákali stovky tisíc korun. Po odeslání zálohy 800 až 900 eur (přes 20.000 korun) přestávají podvodníci se zájemci komunikovat. Pro ČTK to dnes uveedla berounská policejní mluvčí Marcela Pučelíková.

Berounští kriminalisté evidují deset poškozených, může jich být ale i více. "Podvodníci využívají pro své nabídky internetové portály S reality a Bez realitky," uvedla Pučelíková. Pachatelé se podle ní falešně vydávají za zástupce společnosti Airbnb. Komunikují v angličtině, někdy za pomoci internetového překladače. Bankovní účty, na které si nechávají posílat peníze, jsou zahraniční, například v Řecku či Itálii.

V roce 2017 řešili podle Pučelíkové kriminalisté velmi podobné případy v Brně, kde se rovněž obětí staly desítky lidí. "Případ zůstal zatím neobjasněný a pachatele se nepodařilo vypátrat," dodala mluvčí. Lidé by si podle policistů vždy měli ověřit oficiální e-mail společnosti, se kterou komunikují, být za všech okolností obezřetní a v případě pochybností raději na nabídky nereagovat. "Pokud se někdo stane obětí podobného jednání, měl by co nejdříve celou věc oznámit policistům," doplnila Pučelíková.