Cime 2 kvartál 2024

Beroun plánuje stavbu bytového domu pro seniory

Beroun (ČTK) - Beroun chce vybudovat bytový dům pro seniory, k projektu nyní dokončuje studii. V novém objektu má být 60 malometrážních městských bytů. Náklady se předběžně odhadují na 200 milionů korun, řekl dnes novinářům místostarosta Dušan Tomčo (Nezávislí Berouňáci).

Kdy by se mohlo stavět, není ještě jasné. Otázkou je také to, kam se vyšplhají náklady vzhledem k případnému dalšímu růstu cen stavebních prací.

"Rádi bychom vyšli vstříc skupině obyvatel, která dokáže fungovat ve vlastním bytě, nepotřebuje žádnou pečovatelskou službu, která by byla stacionární přímo v místě, a stačí jí služba dojezdová," uvedl Tomčo.

Senioři by podle něj v domě platili snížené nájemné. Tomčo poukázal na to, že tržní nájemné v malometrážním bytě se nyní pohybuje kolem 12.000 korun měsíčně, na což mnozí staří lidé nemají, zvlášť když po smrti partnera zůstanou sami.

Stavět by se mělo v ulici Na Morákově na městském pozemku. "Součástí bytového domu bude i pobočka městské knihovny, která je nyní v pronajatých prostorách na sídlišti, a malá kavárna," dodal Tomčo. Podle místostarosty Michala Mišiny (za ANO) by si město mělo vzít na stavbu úvěr.