Cime 1 kvartál 2024

Beroun chystá výstavbu vodovodu do místní části Hostim

Beroun 1. prosince (ČTK) - Beroun chystá výstavbu vodovodu do místní části Hostim, kterou trápí nedostatek pitné vody. Nejdříve však bude potřeba najít vhodný zdroj. Pokud by se to nepodařilo, uvažuje město o napojení na svou vodovodní síť, uvedla dnes na webových stránkách kraje vedoucí oddělení vodního hospodářství na krajském úřadu Marcela Burešová.

Místní část, v níž žije kolem 60 lidí, je zásobována pitnou vodou jen z individuálních studní. V poslední době v nich přitom výrazně kleslo množství vody a zhoršila se její kvalita. Město připravuje v souladu s územním plánem výstavbu vodovodu, navrhuje provést hydrogeologický průzkum a najít vhodnou lokalitu na vybudování nového zdroje vody. Z něj má být voda dopravována do zemního vodojemu a nově vybudovanou rozvodnou vodovodní sítí v obci dlouhou zhruba 1,9 kilometru. Pokud by se nepodařilo najít dostatečně kapacitní zdroj vody, uvažuje Beroun o napojení na dosavadní vodovodní síť města.

Podle Burešové lze požádat ministerstvo životního prostředí o dotaci na průzkumné vrty. Dotace na výstavbu vodovodů poskytuje i ministerstvo zemědělství. V případě získání dotace je možné požádat Středočeský kraj o příspěvek k spolufinancování z krajského infrastrukturního fondu.

K tomu, aby mohla být podána žádost o dotaci, musí být chystaná akce v souladu s plánem rozvoje vodovodů a kanalizací Středočeského kraje. Město požádalo kraj v červenci o doplnění tohoto plánu, rada kraje minulý týden doporučila zastupitelstvu tento návrh schválit. Středočeští zastupitelé o tom budou rozhodovat na prosincovém zasedání.