Komatsu potřebu bagr

Benešov nemůže sehnat firmy na stavbu skateparku a lezecké stěny

Benešov 27. května (ČTK) - V Benešově se zkomplikoval projekt stavby skateparku v areálu Na Sladovce. Město nemůže sehnat stavební firmu, výběrové řízení vypisuje už potřetí. Podobné problémy má s projektem umělé lezecké stěny na atletickém stadionu, i v tomto případě soutěž skončila neúspěchem a bude se vyhlašovat znovu, řekl dnes novinářům místostarosta Roman Tichovský (ODS).

"Nejsme v tuto chvíli schopni nic vysoutěžit, dodavatelé nám nabízejí nesmyslné ceny nebo nesmyslné termíny," uvedl Tichovský. Nejistota kvůli růstu nákladů a nedostatku stavebních materiálů je podle něj tak veliká, že firmy nejsou schopny garantovat přijatelné ceny ani termíny dokončení a kvůli opatrnosti nabídky nadsazují, což je pro město neakceptovatelné.

Předpokládaná cena skateparku byla na začátku 6,6 milionu korun bez DPH, většinu nákladů měla pokrýt dotace od Národní sportovní agentury. Už nyní je ale jasné, že konečná cena bude výrazně vyšší. "S každým opakování výběrového řízení se cena o 20 až 30 procent zvyšuje," uvedl Tichovský. U lezecké stěny město počítalo s cenou kolem čtyř milionů, uchazeč nabídl sedm.

Práce na skateparku měly podle původních plánů začít v květnu a koncem léta se mělo sportoviště otevřít návštěvníkům. To se však nestihne. Jedno výběrové řízení muselo být zrušeno kvůli ceně, další kvůli termínu, protože uchazeč byl ochoten stavět až za rok. Zakázka se tak nyní bude vypisovat potřetí. Odložit projekt město také nemůže, protože by mohlo přijít o dotaci.

Problémy má Benešov i s jinými zakázkami, mimo jiné kvůli cenám a dostupnosti železa. Například do tendru na stavbu dvoupodlažního parkoviště v Bezručově ulici se přihlásily dvě firmy, vítěz ale před podpisem smlouvy odstoupil, protože nebyl schopen garantovat cenu a termín dokončení díla. Město se ale nakonec dohodlo s druhou firmou v pořadí a nyní se už parkoviště staví.