Cime 2 kvartál 2024

Benešov chce postavit třídičku komunálního opadu s překládací stanicí

Benešov 28. ledna (ČTK) - Benešov chce v místní části Mariánovice vybudovat třídičku komunálního opadu s překládací stanicí. Součástí by měl být také sběrný dvůr a malá kompostárna. Náklady budou přes 100 milionů korun, město chce na akci získat dotaci, řekl dnes ČTK místostarosta Roman Tichovský (ODS). Záměr se nelíbí některým místním lidem, obávají se negativních dopadů na okolí. Tichovský poukázal na to, že nejdřív se musí stejně uskutečnit proces EIA, tedy posouzení vlivu stavby na životní prostředí.

Benešov podle Tichovského třídicí linku potřebuje, aby ušetřil na nákladech za odvážení odpadu. Město už nemůže využívat skládku v Přibyšicích, její kapacita je naplněna. Odpad tak musí vozit na vzdálenější skládku do Votic. "Přetříděním by se dosáhlo úspor v dopravě. Když nebudeme mít překládací stanici, tak nás to bude stát víc," uvedl Tichovský.

Přípravy projektu by podle něj měly začít co nejdřív, protože jen proces EIA zabere tři roky. Záměr má však odpůrce, proti zřízení sběrného místa v Mariánovicích se vyslovili při nedávném veřejném fóru pořádaném radnicí. Tichovský míní, že zařízení nebude mít negativní vliv na okolí. Namítl také, že se teprve uskuteční proces EIA, který záměr důkladně posoudí. "Pokud by mělo dojít k nějakému narušení životního prostředí nebo komfortu lidí, tak by to muselo vyrůst jinde. Ale tahle zařízení jsou na Západě běžně ve městech," dodal.