Komatsu potřebu bagr

Během několika týdnů má začít modernizace tratě Brno - Zastávka

Brno 24. března (ČTK) - Během několika týdnů chce Správa železnic (SŽ) začít s modernizací železniční tratě z Brna do Zastávky u Brna. Po mnohaletém úsilí i soudních sporech získala stavební povolení pro první etapu z Brna do Střelic. Zbývá dokončit výběr stavební firmy, uvedla v tiskové zprávě mluvčí SŽ Nela Friebová.

Desetikilometrový úsek mezi Brnem a Střelicemi je již dvoukolejný na rozdíl od navazujícího do Zastávky. Projde rekonstrukcí a elektrizací, traťová rychlost se zvýší na 120 kilometrů za hodinu. Než však bude na trati funkční zabezpečení systému ETCS, bude se jezdit stovkou. Vzniknou také dvě nové zastávky, a to v Brně-Starém Lískovci a v Ostopovicích, čímž se výrazně lépe obslouží jihovýchod Brna.

Všechny zastávky a stanice budou bezbariérové a ve Střelicích vznikne i jedno ostrovní nástupiště a také nová lávka pro pěší, po které se dostanou na nádraží.

Práce na první etapě mají trvat rok a tři čtvrtě, hotovo by mělo být začátkem roku 2022, náklady jsou přes dvě miliardy korun. Poté bude následovat rekonstrukce tratě do Zastávky, položení druhé koleje a taktéž elektrizace.

Díky celkové modernizaci, která má stát přes čtyři miliardy korun, se provoz vlaků nejen zrychlí. Vlaky mají také díky dvěma kolejím lépe dodržovat jízdní řád a počítá se i se zvýšením počtu spojů ve špičce. Dnes vlaky poměrně často nabírají zpoždění a autobusy, které jezdí ze Zastávky a z Rosic po dálnici D1, trpí často nepravidelnostmi.