Komatsu potřebu bagr

BD Svatopluk žádá o zrušení souhlasu s prodejem bytů po H-systemu

Horoměřice (u Prahy) 26. října (ČTK) - Bytové družstvo Svatopluk podalo k Městskému soudu v Praze žádost o prozatimní zrušení souhlasu s prodejem bytů v konkurzu po zkrachovalé společnosti H-System v Horoměřicích u Prahy. Družstvo zároveň předsedkyni soudu podalo stížnost na postup soudu při udělování povolení k prodeji. Družstvo nyní připravuje i ústavní stížnost, chce tak odvrátit blížící se prodej bytů, řekl dnes ČTK předseda družstva Martin Junek.

Znalci již zpracovali řadu posudků určujících cenu bytů v Horoměřicích, jejich současní obyvatelé si je budou moci odkoupit, do dražby se ale mohou zapojit i další lidé, kteří mohou cenu navýšit. Prodej jednotlivých bytů musí schvalovat soud, ten 2. října schválil prodej prvních deseti. V nejbližší době by tak se tak první byty měly objevit v inzerci.

"Proti udělení souhlasu s prodejem není žádný opravný prostředek, pouze podání stížností. Ocitli jsme se v opravdu nebezpečné situaci," řekl ČTK Junek. Družstvo proto u pražského městského soudu, který prodej schvaloval, požádalo o zrušení uděleného souhlasu.

Argumentuje mimo jiné nevypořádanými investicemi bytového družstva a vlastnictví takzvaných liniových a dalších souvisejících staveb. "SBD Svatopluk vybudovalo liniové stavby, kterých je do dnešního dne vlastníkem. Jedná se zejména o silnice a chodníky, kanalizaci, pouliční osvětlení, rozvody elektřiny, plynu, televizního signálu, instalaci telekomunikační kabeláže, stavbu protihlukové stěn. Tyto liniové stavby nejsou a nikdy nebyly součástí majetkové podstaty," uvádí v žádosti zaslané soudu.

Souhlas soudu podle družstva neřeší vypořádání vlastnického práva těchto staveb. Družstvo upozorňuje, že liniové stavby tak nemohou přejít na případného kupujícího. Svatopluk by poté musel po nových vlastnících soudně vymáhat, aby liniové stavby bezplatně nevyužívali. Družstvu se nelíbí ani výše, v jaké chce konkurzní správce zohlednit vložené investice do dostavby. U prvních deseti bytů jde o zhruba o 15 procent ze současné prodejní ceny.

BD Svatopluk v žádosti o zrušení souhlasu také uvádí, že stanovený způsob prodeje je necitlivý a povede k nutnosti vystěhovat současné obyvatele bytů. Družstvo se proto chce bránit také ústavní stížností. Zrušením souhlasu chce družstvo získat čas pro jednání s konkurzním správcem a věřitelským výborem.

Předsedkyni pražského městského soudu družstvo zároveň doručilo stížnost, postup soudu při rozhodování o souhlasu s prodejem má za nesprávný, nespravedlivý a mohl by mít podle něj zcela nedozírné následky pro životy mnoha lidí i celých rodin.

Prodávat se bude celkem 60 bytů. Věřitelský výbor H-Systemu schválil prvních deset znaleckých posudků, které určily prodejní cenu bytů po zkrachovalé firmě v Horoměřicích u Prahy. Jde to stejné byty 1+1 s předzahrádkou, která má u jednotlivých bytů různou plochu. Určené ceny se pohybují mezi 45.000 a 55.000 korunami za metr čtvereční.

Byty se budou prodávat prostřednictvím inzerátu na internetu, zájemci budou muset svou nabídku podat v obálce. Současní uživatelé budou mít na odkup přednostní právo, musí ale nabídnout více než případný vítěz aukce. Pokud nebudou chtít za byt zaplatit cenu, kterou určí vítězná nabídka, bude byt prodán vítězi. Nynější obyvatelé budou moci vyšší cenu nabídnout po otevření obálek s nabídkami. Budou tak znát nejvyšší nabízenou částku.