Cime 2 kvartál 2024

BBC: Průměrný Brit utratí za nájem 28 procent své hrubé mzdy

Londýn (ČTK) - Ceny nájemného v Británii v posledních dvou letech rostly rychleji než výše mezd. Průměrné nájemné v nových nemovitostech meziročně vzrostlo o 10,4 procenta, což lidem ztížilo přístup k novému nájemního bydlení. Průměrný britský nájemník nyní utratí za nájem 28 procent své hrubé mzdy - tedy nejvíce za posledních deset let, vyplývá z dat realitní společnosti Zoopla, které má k dispozici stanice BBC.

"Nemám auto, nejezdím na dovolené a na nemovitost neušetřím," řekl BBC 31letý Chris Ward, který popsal, že s přítelkyní si mohou dovolit měsíčně za nájem zaplatit 1750 liber (asi 48.600 korun), ale v Londýně mají problém najít bydlení.

Konkrétně v hlavním městě je podíl mzdy, který lidé musejí vydat na nájem, nejvyšší z celé Británie, dosahuje až 40 procent hrubého příjmu. Průměrný meziroční nárůst cen nájmů byl v Británii v dubnu kolem 11 procent; nejvyšší byl ve skotské metropoli Edinburghu nebo Londýně (přes 13 procent) nejnižší v severoirském hlavním městě Belfastu (4,3 procenta) a anglickém městě Sheffieldu (7,4 procenta), vyplývá z dat firmy Zoopla.

"Edinburgh a Glasgow jsou v žebříčku nájemného vysoko, částečně proto, že mají vysoké hodnocení kvality života a silný trh práce, ale za těmito čísly se skrývá více. Univerzity v těchto městech nabírají stále více zahraničních studentů, což vytváří tlak na trh s bydlením," soudí ekonomický analytik BBC pro Skotsko Douglas Fraser.