Komatsu potřebu bagr

Banky zrušení dalšího limitu pro poskytování hypoték přivítaly

Praha 18. června (ČTK) - Jako překvapivé označily banky dnešní rozhodnutí České národní banky zrušit pro posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Od dubna činil 50 procent. Vesměs jej ovšem přivítaly. Další své kroky při sjednávání hypoték zatím analyzují.

"Krok ČNB je pro nás novou informací a překvapením, v tuto chvíli nebudeme na podmínkách pro získání hypotéky nic měnit. Pokud bychom výhledově svůj postoj měnit chtěli, byl by k tomu zapotřebí delší časový odstup," řekl ČTK mluvčí ČSOB Patrik Madle.

Sberbank uvolnění limitu DSTI od ČNB vítá. "Je to jedno z nejdůležitějších kritérií při posuzování úvěruschopnosti klientů. Uvolnění tak umožní, aby na hypotéku dosáhlo více žadatelů. Banka však i nadále bude žádosti posuzovat individuálně s hlediska rizika a obezřetnosti," uvedla mluvčí banky Radka Černá.

Risková strategie při posuzování žádostí o hypotéku se podle mluvčí Air Bank Jany Karasové skládá z kombinace vlastních interních kritérií a také kritérií, které bankám ČNB doporučuje sledovat. "Zrušení parametru DSTI a jeho dopad do naší riskové strategie budeme teprve vyhodnocovat. Dál ale platí, že ke každé žádosti o hypotéku budeme přistupovat individuálně," dodala.

"Zmírněni doporučení ČNB vítáme, jakkoli dostupnost bydlení zejména ve velkých městech stále negativně ovlivňuje hlavně nedostatek startovacích bytů pro mladé lidi. Ani propad trhu s krátkodobými pronájmy v tomto smyslu zatím situaci nezlepšil, protože jde hlavně o větší byty v městských centrech, které jsou pro mladé lidi cenově nedostupné," upozornil mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.

Veškerá omezení hypoték ze strany ČNB mají podobu doporučení bankám, protože dosud neexistuje zákon, jímž by si ČNB mohla tato pravidla vynutit. Banky se nicméně těmito doporučeními většinou řídí. Novelu Sněmovna projednává. Právní závaznost dodržování limitů ukazatelů je podle ČNB zásadní pro zajištění rovných podmínek na trhu a zabránění nekalé konkurenci.

ČNB zároveň dnes upozornila poskytovatele úvěrů, aby považovali úvěry za velmi rizikové, pokud se dostanou u zrušených limitů nad jejich dříve stanovenou úroveň. "Poskytovatelé by měli takové úvěry poskytovat s vysokou obezřetností, a to klientům, u nich lze předpokládat vysokou pravděpodobnost bezproblémového splácení," uvedla banka.

fd mal