Babiš doufá, že zákon o liniových stavbách bude platit od ledna

Slaný (Kladensko) 24. července (ČTK) – Premiér Andrej Babiš (ANO) doufá, že zákon o liniových stavbách, který má zrychlit přípravu výstavby dálnic a další infrastruktury, Sněmovna prohlasuje a předpis bude platit od 1. ledna. Senát předlohu ve čtvrtek vrátil do Sněmovny s pozměňovacími návrhy.

Vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) nesouhlasí s názorem některých senátorů, že urychlením výstavby budou například omezena vlastnická práva občanů. Podle něj byla práva naopak omezována dosud, protože dosavadní systém umožňoval spekulace s pozemky a někdy se čekalo téměř jednu generaci na relativně jednoduchou stavbu. Zákon by dle vlády měl zkrátit přípravu staveb až o třetinu. Státu má také usnadnit získávání pozemků. „Věříme, že to ve Sněmovně opět projde,“ řekl dnes novinářům Havlíček.

Podle ředitele Ředitelství silnic a dálnic Radka Mátla senátoři, kteří brojí proti tomuto zákonu, brojí proti slušným občanům. Podle něj více než 90 procent obyvatel obchvaty chce a stávající legislativa se nedokáže vypořádat se spekulanty, kteří brzdí zahájení staveb.

„Mně je hrozně líto, že právě nedokážeme stále najít shodu na tom, že je potřeba najít takové zákony, které urychlí právě výstavbu dopravní infrastruktury, protože tím ohrožujeme nejen bezpečnost a životy některých lidí, kteří komunikaci užívají, ale ohrožujeme tím i životy lidí, kteří bydlí v těch městech a obcích,“ uvedl Mátl.

Dle premiéra Babiše se nikdy nestane, že by nebyly peníze na dálnice a obchvaty, a to ani v případě ekonomické krize. Podle něj je cestou se z krize proinvestovat. „Peníze jsou na stole a naopak my potřebujeme zrychlit ty investice, ve kterých nám brání některé ekologické organizace,“ dodal Babiš.

Dle stávajícího návrhu zákona by stát mohl stavět dálnice a železnice okamžitě poté, co získá přístup k potřebným pozemkům v rámci stavebního povolení. Tento postup budou moci uplatnit jen takzvaní oprávnění investoři, tedy hlavně státní organizace, jako jsou Ředitelství silnic a dálnic nebo Správa železnic.