Cime 3 kvartal 2024

Svaz: Stavebnictví by mohlo hodně pomoci oživení bytové výstavby

Praha 26. července (ČTK) - Českému stavebnictví by mohlo výrazně pomoci oživení bytové výstavby. ČTK to sdělil prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Jiří Nouza. Za největší současné problémy v oboru podobně jako firmy označil nedostatek pracovníků a nedostatek řemeslně vzdělaných učňů. Podle něj nelze jasně předpovědět, jak se situace bude v dalším průběhu roku vyvíjet.

"Co by mohlo významnou měrou pomoci, je bytová výstavba, kterou je třeba podpořit všemi dostupnými prostředky a hledat i další možné způsoby financování těchto investic ve spolupráci veřejného a soukromého sektoru," uvedl Nouza.

Počet zahájených staveb bytů v Česku loni meziročně vzrostl o 16,8 procenta na 38.677. Proti předkrizovému roku 2007 byl o 12 procent nižší. V polovině 70. let minulého století jich bylo téměř 100.000 ročně, většinou v panelových domech.

Pokud jde o další vývoj, stavebnictví Nouza rozdělil na tři části. "Zhruba čtvrtinu tvoří dopravní a inženýrské stavby v gesci ministerstva dopravy. Tady je situace velmi dobrá, rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury je naplněn na historicky nejvyšší úroveň 126 miliard korun," uvedl.

Přibližně další čtvrtina podle něj připadá na stavby, za které odpovídají veřejní zadavatelé, jako kraje, města nebo obce. Jde například o silnice druhé a třetí třídy. "Tady očekáváme zvýšenou opatrnost s ohledem na odhad výběru daně, například snížení rozpočtového určení daní a možná omezení investičních aktivit samosprávných celků," doplnil Nouza.

Asi polovina staveb podle něj připadá na soukromý sektor, kde rovněž očekává zvýšenou míru opatrnosti a omezení investic do hotelových zařízení, kanceláří, prodejních a výrobních prostor. "Pokud se investiční apetit veřejného sektoru podaří udržet na vysoké úrovni, mohlo by to pomoci překonat období nejistoty a zabránit opakování scénáře z let 2009 a dalších, kdy došlo k bezprecedentnímu propadu stavebnictví," podotkl.

Za dlouhodobý problém oboru považuje nedostatek pracovníků. "Zatím nemáme signály o tom, že by potíže jiných oborů přinesly zvýšenou poptávku po pracovních místech ve stavebnictví," dodal Nouza.

Stavebnictví po vleklé krizi mezi roky 2008 až 2013 meziročně vzrostlo pětkrát z posledních šesti let. Loni stouplo o 2,7 procenta, předloni dokonce o 9,2 procenta, nejvíce od roku 2003. Letos za pět měsíců meziročně kleslo o 2,1 procenta, za květen se snížilo o 7,6 procenta. Analytici pro letošek očekávají pokles sektoru o tři až pět procent.