Cime 3 kvartal 2024

Aukce výtvarných děl v Novém Městě n. M. podpoří vznik domu pro lidi s demencí

Nové Město na Moravě (Žďársko) 10. listopadu (ČTK) - V Novém Městě na Moravě bude příští měsíc dobročinná aukce tří desítek obrazů, plastik a dalších uměleckých děl. Věnovali je výtvarníci, kteří mají nějaký vztah k regionu. Výtěžek je určen na podporu vzniku domova Pomněnka, který bude pečovat o lidi postižené demencí. Domov s 30 lůžky ve městě buduje myslibořické středisko Diakonie Českobratrské církve evangelické. Ve veřejné sbírce shání peníze na vybavení. Aukce bude 11. prosince v podkroví Horácké galerie.

"Dobročinnou aukci děláme v rámci Festivalu pro Pomněnku," řekl ČTK Petr Hladík za diakonii. Aukce nabídne díla dvou desítek autorů, kteří se v Novém Městě na Moravě narodili, v oblasti tvoří nebo tam rádi jezdí. Dražit se budou například obrazy Jiřího Štourače, Jana Svobody, Jana Odvárky, ale také skleněná plastika od Jiřího Plieštika a kovářské výrobky Josefa Tulise. Seznam uměleckých děl s vyvolávacími cenami je na webu diakonie.

Lidé si výtvarné práce mohou prohlédnout 27. listopadu v novoměstském evangelickém kostele a od 2. do 9. prosince v Horácké galerii. Vydražit je možné i vystoupení ženského vokálního kvarteta ZEVL z Nového Města na Moravě. "Chtěli jsme tu aukci trochu odlehčit," podotkl Hladík.

Přípravy na stavbu domova trvaly několik let, začala letos zjara. Kruhovitý areál se dvorem umožňujícím klientům bezpečný pobyt na čerstvém vzduchu by měl podle webu diakonie začít sloužit nejpozději v lednu 2025. Ve veřejné sbírce by diakonie chtěla získat šest milionů korun. "V tuto chvíli máme na sbírkových účtech 1,5 milionu," uvedl Hladík.

Festival pro Pomněnku bude pokračovat příští rok. Mezi letošními akcemi byl například i food festival a zahradní slavnost. Benefiční koncert skupiny Tata Bojs bude v novoměstském kulturním domě 27. listopadu. "Udělali jsme širší spektrum akcí, abychom dokázali oslovit různé skupiny lidí, potenciálních dárců," řekl Hladík.

Náklady na stavbu domova včetně vybavení budou okolo 115 milionů korun. Ministerstvo práce a sociálních věcí na ni podle dřívějších údajů diakonie dá 35,4 milionu korun, město osm milionů a kraj 14,2 milionu.