Cime 3 kvartal 2024

Asociace developerů: Výstavbě brání legislativa, byrokracie a daňová zátěž

Praha (ČTK) - Práci developerů v České republice brání legislativní nestabilita, nadměrná byrokracie a vysoká daňová zátěž. Problémy jsou ale také ztráta kvalifikované pracovní síly, podfinancování rozvoje měst a obcí, a nedostatek stavebních materiálů. Uvedla to Asociace developerů v tiskové zprávě, kterou má ČTK k dispozici. Podle ní je východiskem pro zlepšení situace efektivní územní plánování, jednoduché stavební povolení, efektivní digitalizace procesů, investiční podpora měst a obcí, revize daňové zátěže a omezení regulace ve prospěch inovací.

"Výstavba je klíčovým prvkem ekonomického úspěchu země, přičemž stabilní a podporující prostředí je pro její rozvoj nezbytné. ČR však čelí nedostatečnému zjednodušení legislativy a povolovacích procesů, což odráží potenciální investory a ztěžuje rozvoj infrastruktury. Je čas na skutečnou změnu, která by přinesla efektivní územní plánování, rychlé stavební povolení, digitalizaci procesů a finanční podporu pro města a obce," uvedl ředitel asociace Tomáš Kadeřábek.

Ke zjednodušení legislativy, zkrácení povolovacích procesů a jejich digitalizací by měla přispět novela stavebního zákona. Ta by měla vyjít v platnost 1. července letošního roku. V některých odbornících ze stavebnictví, ekonomech a analyticích ale novela vzbuzuje nejistotu. Nejsou si totiž jistí, zda se digitalizace povede v uvedený termín zavést. Digitalizace je přitom nedílnou součástí novely a bez ní nemůže vyjít v platnost. Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) ale dlouhodobě tvrdí, že zákon vyjde v platnost v uvedený termín. Dříve byl přitom pod jeho vedením již dvakrát odložen.

Současná vláda Petra Fialy (ODS) zrušila novelu tehdejší zřizující Nejvyšší stavební úřad a ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) pod vedením Bartoše zrušilo zakázku na digitalizaci stavebního řízení, které chtěla zavést jeho předchůdkyně Klára Dostálová (ANO). Tendr na informační systém pro digitalizaci stavebního řízení z roku 2021 s odhadovanou cenou 1,9 miliardy Kč přerušilo a zmíněnou miliardu přerozdělilo mezi kraje.

Následně zahájilo novou soutěž a na začátku loňského června zvolilo nového dodavatele, který měl digitalizaci provést přibližně o 1,2 miliardy Kč levněji, než byla nabídka z roku 2021. MMR ale smlouvu nakonec neuzavřelo kvůli námitkám společnosti System Servis. Ta podala stížnost na Úřad ochrany hospodářské soutěže (ÚOHS), který zadávací řízení MMR pravomocně zrušil kvůli diskriminačním podmínkám.

MMR následně zadalo vytvoření části systémů pro digitalizaci stavebního řízení v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy bez soutěže, v hodnotě 37 milionů Kč stejné společnosti InQool. Proti této smlouvě byly na antimonopolní úřad podány dva návrhy na zákaz plnění, mimo jiné od společnosti VITA software, o kterých se vedou správní řízení.

Od začátku roku 2024 byly v rámci takzvaného konsolidačního balíčku stanoveny pouze dvě sazby DPH, a to vyšší 21 procent a nižší 12 procent. Cena stavebních prací se od ledna snížila z 15 na 12 procent. Daň ze stavebních materiálů zůstala na 21 procentech.