husqvarna

Asociace: Cena dřevostavby na klíč loni meziročně stoupla o 36,8 procenta

Praha 9. února (ČTK) - Cena dřevostavby postavené na klíč loni meziročně stoupla o 36,8 procenta. Rodinný dům ze dřeva vyšel v roce 2022 průměrně na 5,2 milionu korun, zatímco o rok dříve stál 3,8 milionu korun. Vyplývá to z informací Asociace dodavatelů montovaných domů. Její ředitelka Lenka Trandová dnes na veletrhu For Pasiv, For Wood a For Therm v Praze ČTK řekla, že společnosti sdružené v asociaci přesto loni postavily stejně dřevostaveb jako o rok dříve.

Trandová uvedla, že 101 firem sdružených v asociaci loni vybudovalo 868 dřevostaveb. Nejčastěji se stále staví bungalovy, kterých přibylo 544, patrových domů pak vzniklo 324. "Měli jsme strach, že se loni postaví - vzhledem k ochlazení trhu, nedostupnému financování a stoupajícím nákladům na energie - méně dřevostaveb, ale nedošlo k tomu, co je pozitivní," řekla Trandová.

Vedle rodinných domů vyrostlo podle asociace loni ze dřeva devět bytových domů, které můžou mít v Česku maximálně čtyři patra. Dokončilo se i devět objektů, jako třeba školka, škola či v anketě Stavba roku 2022 oceněná hasičská zbrojnice v obci Chodský Újezd na Domažlicku.

Typickou dřevostavbou v Česku je bungalov, v kterém podle asociace vyjdou ročně náklady vytápění asi na 10.000 korun. Vzhledem k úsporám za energie podle Trandové dojde v budoucnosti k proměně a budou se stavět častěji vícepatrové dřevostavby. Jsou ještě více energeticky méně náročné a druhým důvodem jsou stoupající ceny pozemků, uvedla.

Na průměrný dřevěný dům je třeba 25 metrů krychlových dřeva, což je podle Trandové 12 až 13 stromů. Uvedla, že stromů je v Česku dostatek, zalesněná plocha se rozrůstá a loni bylo více přírůstků než vytěženého dřeva. Chybí ale smrkové dřevo, z kterého se staví nejčastěji. "Když nebudeme smrky tolik vyvážet, bude dřeva na domy dost," podotkla Trandová.

Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD) je nezávislým uskupením firem, které na webu asociace uvádějí, že dřevostavby jsou tou správnou cestou moderní a udržitelné výstavby. "Netlačíme dřevo za každou cenu. Víme, že je třeba hledat cestu mezi ním, ocelí a betonem," řekla Trandová. Všichni členové asociace musí splňovat požadavky na návrh i realizaci stavby podle certifikace Dokument národní kvality.