husqvarna

Arpida připravuje stavbu nového areálu, část peněz shání ze sbírky

České Budějovice 8. listopadu (ČTK) - Českobudějovické centrum Arpida, které pečuje o handicapované klienty, připravuje stavbu nového areálu. Náklady na projekt se pohybují kolem 90 milionů korun. Část z peněz chce Arpida získat z benefiční kampaně a sbírky. Nový areál bude sloužit dospělým klientům s tělesným a kombinovaným postižením. Novinářům to dnes řekl ředitel centra Marek Wohlgemuth.

"Objekt by měl v začátcích sloužit pro přibližně sedm desítek lidí. Ale vždycky nám to narůstalo. Původně jsme v Arpidě začínali s jednou třídou a nevěděli jsme, jestli ji naplníme. A teď už nevíme, kam bychom dále rozšířili ty současné prostory," uvedl Wohlgemuth. Dodal, že stavba navazuje věkovou skladbou klientů na současnou péči. "Děti, které k nám začaly před léty chodit, už dospěly a jen některým z nich se podařilo integrovat se," řekl.

Arpida získala na stavbu evropskou dotaci z IROP ve výši 51 milionů korun. Další podporu slíbil Jihočeský kraj a město České Budějovice. Přibližně 30 milionů korun by však ráda Arpida získala pomocí benefičních aktivit a sbírky. "Přesné číslo, kolik peněz potřebujeme, nechceme říkat, protože jsme teprve před soutěží a nechceme ji nějak ovlivňovat. Každopádně částka, kterou musíme získat, bude značná," řekl Wohlgemuth.

Lidé mohou stavbu podpořit finančním darem na webu projektu. Kvůli němu vznikla i píseň Papírový lodě, když text napsal držitel ceny Magnesia Litera Robin Král a zpívají v ní například Tomáš Klus, Kateřina Marie Tichá, frontman kapely Vypsaná Fixa Márdi, Pokáč nebo patron centra Arpida herec Jiří Mádl. Ve speciálních Arpida dresech odehrají 23. prosince charitativní utkání extraligoví hokejisté HC Motor České Budějovice.

"Nikdo z nás neví, kdy bude služby Arpidy potřebovat. Stačí zlomek vteřiny a naše životy se mohou naprosto změnit. Proto je důležité podobné projekty podporovat," uvedl jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). Arpida existuje od roku 1993. Denně ji navštěvuje přibližně 170 klientů a dalších více než 3000 lidí využívá její služby.