Komatsu potřebu bagr

Areál Prazdroje letos navštíví přes 750.000 turistů, rekord padne

Plzeň 18. listopadu (ČTK) - Areál Plzeňského Prazdroje letos navštíví přes tři čtvrtě milionu turistů, víc, než je dosavadní rekord. Asi 52 procent návštěvníků jsou cizinci. Jde o veškeré návštěvníky včetně restauračních hostů a festivalu Pilsner Fest. Asi 52 procent tvoří cizinci. ČTK to řekl manažer pro turismus a tradice Rudolf Šlehofer. Pivovar připravuje pro návštěvníky další lákadla.

"Překonáme zase rekord v návštěvnosti. Přímo na trasách by mělo být 215.000 turistů," uvedl. Největším tahákem je trasa Pilsner Urquell, kterou pivovar propaguje na exportních trzích. Z cizinců obecně přibývají Asiaté. Loni poprvé překonali klientelu německou a letos trend pokračuje, uvedl. Přibývá také turistů z Evropy, do pivovaru letos hodně jezdí Italové a Španělé. V posledních letech roste zájem o podzimní a zimní prohlídky.

"A je to i tím, že lidé už se nebojí cestovat sami, protože dřív k nám hodně mířila organizovaná turistika, ale teď už jezdí z Asie také turisté po malých skupinkách. A na ně se dá cílit trochu jinak. Fungují různé TripAdvisory (americký turistický web) a další," uvedl Šlehofer.

Podle něj by turismu v Plzni velmi pomohlo, kdyby byl veřejnosti zpřístupněn také areál strojíren Škoda, o čemž město jedná s jeho soukromými majiteli. "ERIH, Evropská trasa industriálního dědictví, je velmi úspěšná. Třeba z Polska i severního Německa víme, že tyhle památky táhnou," uvedl.

Pivovar chce nabídnout další rozšířenou prohlídku. "Víme, že existuje segment turistů, kteří se více zajímají o pivo, nejen o historii," řekl Šlehofer. Na příští rok připravuje speciální prohlídku k 60. výročí založení Pivovarského muzea. Do plzeňského areálu, na jeho takzvané náměstí, by chtěla firma dostat více zeleně. V 55hektarovém areálu má v plánu otevřít ještě jedno turistické centrum, které by využilo budovu staré elektrárny či vodárenské věže. "Ale to je hudba budoucnosti, řeknu pět let," uvedl Šlehofer.