Komatsu potřebu bagr

Areál hřebčína v Mimoni jde znovu do dražby, v minulé kupec nezaplatil

Mimoň (Českolipsko ) 6. října (ČTK) - Areál hřebčína v Mimoni na Českolipsku jde znovu do dražby. Hřebčín se dražil už v červenci, kdy za něj jeden ze sedmi zájemců nabídl 25,5 milionu korun. Nakonec ale ve lhůtě nezaplatil a dražbu tak zmařil, zjistila dnes ČTK v insolvenčním rejstříku. Novou aukci zajišťuje pro insolvenčního správce zkrachovalé společnosti MAESTOSO Luna znovu firma Eurodražby.cz, vyvolávací cena se zvýšila z 11,35 milionu korun na 17 milionů.

Mimoňský hřebčín proslavil úspěšný chov dostihových koní. Od svého založení v roce 1965 se zaměřoval především na chov anglických plnokrevníků a jejich přípravu pro dostihy. Nejvíce se proslavil v 80. letech. Vzešli odtud Taran a Trocadero, vítězové prestižního Československého derby, a další úspěšní koně. První dostih se na mimoňském závodišti běžel v roce 1965. Plnokrevníky teď ale nahradili tažní koně, ovce a slepice, uvedla Česká televize.

Areál hřebčína o rozloze zhruba 29 hektarů leží na jihozápadním okraji Mimoně. Kromě stájí k němu patří závodiště, tréninkové zázemí i rozsáhlé výběhy a pastviny. Většina nemovitostí byla postavena počátkem 80. let v době největších úspěchů hřebčína. Areál je ve špatném stavu, část boxů pro koně je sice po rekonstrukci, další objekty ale potřebují zásadní modernizaci, případně je bude podle znalce nutné zbourat. Když se areál dražil před osmi lety, znalec tehdy jeho hodnotu odhadl na 8,5 milionu korun, teď se odhadovaná cena zvýšila na 22,7 milionu korun.

Vlastníkem areálu byla společnost MAESTOSO Luna, od loňského jara je v konkurzu. Podle insolvenčního rejstříku přihlásili věřitelé v insolvenčním řízení pohledávky za více než 34,6 milionu korun. Největšími věřiteli jsou Česká spořitelna a Českomoravská záruční a rozvojová banka, kterým firma dluží 24,63 milionu korun. Tyto pohledávky jsou zajištěné majetkem, velká část výtěžku aukce, která se uskuteční 27. října, by tak měla jít právě na uspokojení těchto věřitelů.