husqvarna

Areál bývalé Tesly v Pardubicích je zdemolovaný, začalo třídění materiálu

Pardubice 17. května (ČTK) - První etapa demolice bývalého areálu Tesla v Pardubicích skončí v červnu. Druhou demoliční fázi stavební firma začne v listopadu a potrvá tři až čtyři měsíce. Brownfield se v následujících letech promění na bytový komplex. Do roku 2024 tam developer vybuduje byty i komerční objekty. ČTK to dnes řekl mluvčí společnosti Lincity Czech Republic Vladimír Ujec.

"Budovy už jsou od konce dubna zdemolované včetně základů, teď se suť drtí a třídí. Maximum materiálu chceme použít pro zásypy. Cihly, beton se použijí do zásypů. Ocel, dřevo, což je materiál k recyklaci, je z areálu odváženo k dalšímu zpracování," řekl Ujec.

V okolí bývalé Tesly jsou ve čtvrti Pardubičky rodinné domy. Stavební firma má v demoličním výměru určené, kdy může pracovat a jaké stroje používat. "Máme daná jasná pravidla pro omezení nejhlučnějších prací, což je případ třeba drtičky. Máme možnost pracovat i o víkendu s přihlédnutím, abychom nerušili obyvatele sousedních domů," řekl Ujec.

Areál byl po krachu Tesly opuštěný od konce 90. let. Budovy chátraly, až byly v havarijním stavu. Občas se tam mezi objekty konala policejní cvičení. Rozpadlé tovární stavby využívali školáci k natáčení videí a strážníci je odtamtud museli vyvádět.

I přes zákazy vstupu lákaly budovy zloděje kovů, přespávali tam lidé bez přístřeší, scházeli se tam třeba sprejeři. "Zaujala mě zajímavá kresba v jedné budově, graffiti uměleckého charakteru než obvyklé čmáranice, které můžeme vidět na budovách ve městě nebo železnici," řekl Ujec.

Areál před více než 20 lety koupila společnost Foxconn, protože ho chtěla přestavět pro svoji výrobu. Továrnu ale nakonec postavila na zelené louce v Černé za Bory. Bývalou Teslu prodala kraji za symbolickou korunu. Kraj areál sanoval od ekologických zátěží, což ho stálo 18 milionů korun. Protože pro něj neměl využití, daroval ho městu. Magistrát pak připravoval jeho prodej. Developer měl areál čtyři roky pronajatý od města, nejdřív musel zaregistrovat studii a dokončit územní rozhodnutí. "Areál je dekontaminovaný, práce mohou probíhat bez omezení," dodal Ujec.

Bytový komplex Nová Tesla nabídne byty, v první fázi jich vznikne 126. V druhé etapě developer postaví supermarket a sjezd do lokality. Následovat bude výstavba rezidenčních domů. Celá lokalita bude hotová v roce 2024. Z areálu zůstane jen budova Telegrafie, uliční budovu kupuje za 150.000 korun Univerzita Pardubice. Přestaví ji pro potřeby Fakulty zdravotnických studií.

Společnost Linkcity Czech Republic patří do stavební a developerské skupiny VCES, která působí v Česku a na Slovensku. VCES je součástí nadnárodní skupiny Bouygues Construction. Podle Ujce je dostupných nemovitostí na českém trhu minimum. Byty, které vzniknou v první etapě, už mají klienti rezervované.

"Na to dává jednoznačnou odpověď Česká národní banka o vývoji hypoték, jejich počet roste. Lidé chtějí nakupovat, je otázkou, jestli je to pro osobní potřebu nebo ze spekulativních důvodů," řekl Ujec.