Komatsu potřebu bagr

Areál bubenečského Výstaviště bude mít do ulice U Výstaviště opět bránu

Praha 3. února (ČTK) - Areál Výstaviště v pražském Bubenči by měl mít směrem do ulice U Výstaviště opět bránu. Její podoba vzejde z architektonické soutěže. Vybudována bude společně s proměnou prostoru od Průmyslového paláce k tramvajovým zastávkám. Na dotaz ČTK to řekl šéf Výstaviště Tomáš Hübl. Kdy přesně brána vznikne, zatím není jasné. Bránu nechalo zbourat minulé vedení magistrátu před asi pěti lety.

Výstaviště Praha je akciovou společností vlastněnou městem. Firma spolu s magistrátem tento týden zahájila dostavbu vyhořelého křídla Průmyslového paláce. Vítězné konsorcium tvoří firmy Metrostav DIZ, Avers a Syner. Letos budou dokončeny také opravy Křižíkových pavilonů či restaurace Bohemia.

"Bránu bychom potřebovali, a to už jenom proto, že máme na starosti celý prostor, musíme ho strážit a máme za něj hmotnou zodpovědnost. Rádi bychom ji obnovili v takové podobě, že když bude otevřená, vlastně nebude vidět. Neměla by to být žádná vrata nebo velká konstrukce, která bude stát uprostřed, Nechceme přijít o výhled na Průmyslový palác, ale zároveň potřebujeme mít možnost Výstaviště na noc zavírat," řekl Hübl.

Důvodem obnovení brány je nejen zmíněná bezpečnost, ale také požadavky pořadatelů. Ti totiž pro některé akce požadují uzavřít celý areál, neboť vybírají vstupné. "V tu chvíli musíte dostavovat provizorní ploty či mobilní zábrany," uvedl Hübl.

Výstaviště připravuje mezinárodní soutěž na proměnu celého prostoru od Průmyslového paláce až k fontánám, které jsou na chodníku u tramvajových zastávek. Práce chce firma sladit s chystanou opravou tramvajové a železniční tratě. "V návaznosti na ně bychom rádi měli soutěž už uzavřenou, aby to bylo navázáno na rekonstrukci (Průmyslového) paláce, aby se nestalo, že dokončíme palác a následně prostor před ním rozkopeme," dodal Hübl.

Kdy přesně brána vznikne a kdy bude opraven prostor před palácem, zatím není jasné. Podle Hübla by to společnost ráda dokončila současně s ukončením oprav paláce, které je naplánováno na rok 2024. Soutěž by mohla být vyhlášena ještě letos. Práce ale podle šéfa Výstaviště nezačnou dříve než v příštím roce

Výstaviště připravuje rovněž opravu budovy Lapidária, konkrétně její střechy a fasády, které jsou v havarijním stavu. V dubnu pak bude dokončena oprava dvou ze čtyř Křižíkových pavilonů a v září v posledním. První pavilon byl již opraven. Dělníci pak dokončí v květnu opravu restaurace Bohemia.