Cime 2 kvartál 2024

Architektonickou soutěž na nové budovy na Letišti Praha vyhrál ateliér MVRDV

Praha (ČTK) - Architektonickou soutěž Letiště Praha na nové budovy vyhrál nizozemský ateliér MVRDV ve spolupráci s firmou NACO. Návrh rozšířuje Terminál 1 o novou budovu pro centrální bezpečnostní kontrolu, nové obchodní plochy a salonky. Přibude také budova s hotelem, konferenčním centrem a parkovištěm. Letiště Praha to dnes uvedlo v tiskové zprávě. Nové budovy jsou součástí investičního plánu, který letiště nedávno představilo. Do roku 2033 chce investovat do svého rozvoje 32 miliard korun.

Pražské letiště si od nových staveb slibuje posílení provozní flexibility. Podle místopředsedy představenstva Letiště Praha Jiřího Krause soutěž přilákala mimořádný zájem architektů, včetně těch zahraničních. "Objekt centralizované bezpečnostní kontroly Terminálu 1 se společně s částečně rozpracovaným řešením pro rozšíření Terminálu 2 stane základním kamenem rozsáhlé mozaiky strategicky významného projektu dobudování kapacit letištních terminálů," uvedl Kraus.

Díky rozšíření terminálů bude možné odbavit v dopravní špičce za hodinu dvakrát více cestujících. Nyní je maximální propustnost 4400 lidí za hodinu, po rozšíření by měla být 7220, uvedl nedávno generální ředitel Letiště Praha Jiří Pos při představení investičního plánu. Na Terminálu 1 by měla vzniknout Centrální bezpečnostní kontrola, stejně jako je na Terminálu 2. Nyní jsou na Terminálu 1 bezpečnostní kontroly až u jednotlivých gatů.

Spoluzakladatel ateliéru MVRDV Winy Maas uvedl, že dnes většina zážitků z letišť postrádá vazbu na dané místo nebo pocit sounáležitosti ze strany cestujících. "To se v Praze brzy změní. Při průchodu bezpečnostní kontrolou budete obklopeni zelení české krajiny – na stropě, který ji zobrazuje, i na okolních prostranstvích, kde se nacházejí rostliny typické pro český biotop. Takový zážitek vám dodá pocit klidu a sounáležitosti," řekl.

Dalšími týmy oceněnými v architektonické soutěži Letiště Praha jsou české Studio Perspektiv ve spolupráci s norskými architekty Nordic Office of Architecture a kancelář Aulík Fišer architekti.

Letiště Praha chce investicí 32 miliard korun do roku 2033 navýšit kapacitu na 21,2 milionu cestujících ročně. Mimo navyšování počtu přímých spojení z Prahy chce letiště také rozšířit možnosti parkování či komerčních prostorů. Například z nynějších 6500 parkovacích míst by jich mělo do roku 2030 být 10.000, plocha salonků by se měla zpětinásobit na 10.500 metrů čtverečních či plocha restaurací se zvýšit o 5000 metrů čtverečních na 16.000.

Letos letiště předpokládá odbavení 13,6 milionu cestujících, což by byl nárůst o téměř tři miliony oproti loňsku. S návratem k předcovidovým číslům letiště počítá v roce 2026. V příštím roce cílí letiště na odbavení 14,9 milionu cestujících.