Cime 2 kvartál 2024

Architekti navrhli úpravy Olšanské ulice a okolí, lidé je mohou komentovat

Praha 29. června (ČTK) - U pražské Olšanské ulice by mohl v budoucnu vzniknout nový park či náměstí. V ulici by měly přibýt stromy nebo cyklostezka. Vyplývá to z konceptu architektonicko-urbanistické studie, který pro městský Institut plánování a rozvoje (IPR) zpracovalo studio UNIT architekti. ČTK o tom v tiskové zprávě informoval mluvčí IPR Marek Vácha. Lidé nyní mohou k návrhu podávat připomínky.

Cílem plánovaných úprav ulice má být zlepšení podmínek pro pěší, cyklistickou i hromadnou dopravu a také koordinace stavebních záměrů v okolí. Na rozsáhlém území bývalého nákladového nádraží má vyrůst nová čtvrť, stavět se má i v blízkém areálu bývalého Telecomu.

Návrh počítá s propojením Parukářky s Olšanskými hřbitovy a vznikem nového parku na severní straně hřbitovů. Na křižovatce ulic Olšanská a Jana Želivského studie navrhuje vznik nového náměstí. V samotné ulici Olšanská architekti navrhli vybudování samostatné obousměrné cyklostezky. Tramvajová trať má být zatravněna a v ulici mají přibýt až čtyři řady stromořadí.

"Ke konceptu studie se nyní může vyjádřit každý prostřednictvím online dotazníku, který lze vyplnit až do 17. července," uvedl ředitel IPR Ondřej Boháč. Studie by měla být hotova do konce letošního roku.

Pro oblast nákladového nádraží již v posledních letech vznikla samostatná studie, která sloužila jako podklad pro schvalovanou změnu územního plánu. Ta umožní výstavbu, kterou tam plánují firmy Central Group, Penta Real Estate a Sekyra Group. Rozsáhlé funkcionalistické nádraží má podle plánů města zůstat zachované. Plánovanou výstavbu čtvrti, kde má žít až 20.000 lidí, kritizovali někteří místní obyvatelé, kteří se obávají zejména navýšení dopravy.