Cime 2 kvartál 2024

Architekti a stavaři nabízejí pomoc s projekty obnovy domů po tornádu

Praha 1. července (ČTK) - Členové České komory architektů (ČKA) a České komory inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) nabízejí jihomoravským obcím, které minulý týden zasáhlo tornádo, a jejich obyvatelům pomoc s vypracováním projektů rekonstrukce poničených domů nebo stavby nových domů místo zdemolovaných. Nabídky bezplatného či zvýhodněného architektonického poradenství a zároveň poptávka po něm budou k dispozici na webu architektiprobono.cz, informovala dnes v tiskové zprávě ČKA.

Komora architektů, která odbornou pomoc postiženým obcím koordinuje s komorou stavebních inženýrů a techniků, věří, že uvedené webové stránky budou užitečné nejen jednotlivcům, ale i organizacím či samosprávám. Podle ní projektanti nabízejí i vypracování urbanistických návrhů budoucí podoby poničených obcí nebo uspořádání architektonických soutěží. Profesní organizace s nabídkou již oslovila jihomoravský krizový štáb a chce využít spolupráce se Svazem měst a obcí a Sdružením místních samospráv.

"Věřím, že tak jako po povodních v uplynulých dekádách,i obnova po řádění tornáda přispěje k lepšímu prostředí sídel na jižní Moravě, že se podaří postavit lepší domy a vzniknou kultivovanější veřejná prostranství," uvedl předseda ČKA Jan Kasl.

Tornádo minulý čtvrtek způsobilo na jihu Moravy nejvíce škod na Hodonínsku a Břeclavsku, zejména v Moravské Nové Vsi, Mikulčicích, Lužicích, Hodoníně a Hruškách. Vyžádalo si šest obětí na životech a na 1200 domů poničilo. K demolici je podle informací z dnešního rána určeno 157 domů v pěti nejvíce zasažených oblastech.