husqvarna

Archeologové pokračují v průzkumu Slavonína. Letos objevili už desítky hrobů

Pozůstatky prastarých kultur zkoumají odborníci z Archeologického centra Olomouc v lokalitě Slavonín. V části krajského města, kde se připravují pozemky pro rodinné domy, objevili řadu cenností. Nejzajímavější nálezy pochází z období takzvaných popelnicových polí z počátku doby železné.

„Název popelnicové pole je odvozen od charakteristického pohřebního rituálu této doby, který spočíval ve spalování mrtvých a ukládání jejich pozůstatků do uren – popelnic,“ vysvětlil archeolog Marek Kalábek, vedoucí archeologických výzkumů ve Slavoníně.

Letos zde archeologové našli padesát žárových hrobů včetně uren. Místo nicméně zkoumají už od roku 2008. Dosud objevili 612 sídlištních objektů a 297 hrobů. Jedná se tak o jedno z největších nalezených pohřebišť popelnicových polí v našem regionu. Velká část sídlištních objektů pochází z počátku pozdní doby kamenné, což znamená, že jde o nejrozsáhlejší osadu takzvané jordanovské kultury na Moravě.

„Archeologický výzkum ve Slavoníně probíhá za výrazné finanční pomoci Olomouckého kraje. Práce archeologů nám pomáhá odhalit historii našeho kraje i vlastní kultury,“ dodal Jan Žůrek, krajský radní pro oblast kultury.