husqvarna

Archeologové odkryli při rekonstrukci náměstí ve Val. Meziříčí barokní kašnu

Valašské Meziříčí (Vsetínsko) 19. srpna (ČTK) - Archeologové odkryli při rekonstrukci náměstí ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku základy barokní kašny. Ve středu města stávala od první poloviny 17. století. Kompletní obnova náměstí bezmála za 52 milionů korun začala v polovině července, sdělil dnes ČTK mluvčí valašskomeziříčské radnice Jakub Mikuš.

Součástí prací je i záchranný archeologický výzkum. Podle místostarostky Yvony Wojaczkové (ANO) jej za peníze z rozpočtu města zajišťují archeologové Muzea regionu Valašsko v čele se Samuelem Španihelem. "Zapojení muzea je zárukou znalosti místních poměrů a díky dlouhodobé spolupráci máme také jistotu odborného zmapování všech nálezů," uvedla místostarostka.

Jedním z dlouho očekávaných objevů je odkrytí základů barokní kašny nedaleko sochy svatého Floriána v jižní části náměstí z tohoto týdne. "První písemná zmínka z roku 1615 o ní doslovně říká: 'Uvedena voda do kašny, ale kašna nedržela vody, musela se znovu spravovat.' Podle jiného zápisu provedl tuto opravu kameník Jan Foncun," řekl památkář města Petr Zajíc.

Přesné datum zániku kašny podle něj není známé. "Víme však, že ji nahradila socha svatého Floriána z roku 1747. Ta dnes stojí o několik metrů dál, ale pozůstatky zřejmě jejího původního podstavce se podařilo nalézt nad základem kašny," doplnil Zajíc. Archeologové objevili také část dřevěného kanálu, který vodu z kašny odváděl.

Nejde o první nálezy archeologů od zahájení úprav náměstí. "Již dříve jsme po odkrytí svrchní vrstvy centrální části narazili na barokní valounovou dlažbu z druhé poloviny 17. a začátku 18. století. V hloubce 40 centimetrů pod ní se pak v severozápadní části náměstí nacházely fragmenty stavební konstrukce zřejmě ze 16. století," uvedl Španihel. Záchranný výzkum, na kterém se podílí také archeolog Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, potrvá souběžně s rekonstrukcí náměstí do léta příštího roku.

Obnova náměstí zahrnuje například novou zeleň, povrchy a mobiliář v podobě laviček, odpadkových košů nebo osvětlení. Přibude fontána, pítko, ale také časová osa v centrální ploše. Náměstí bude zároveň přístupnější a bezpečnější pro chodce. Vzniknou odpočinkové zóny s ostrůvky zeleně, přibudou nové stromy, restaurační zahrádky by měly mít jasně vyčleněné plochy.