Archeologové objevili v budoucí trase D55 vzácné nádoby z doby bronzové
Zlín 28. dubna (ČTK) - Archeologové objevili v budoucí trase dálnice D55 mezi Starým Městem na Uherskohradišťsku a Moravským Pískem na Hodonínsku vzácné nádoby ze starší doby bronzové, tedy z období okolo roku 3500 před naším letopočtem. Našli je u Polešovic na Uherskohradišťsku. Raritou je podle pracovníků Ústavu archeologické památkové péče Brno také žárový hrob u Nedakonic na Uherskohradišťsku, který ukrýval sedm neporušených nádob. ČTK to dnes sdělila Lucie Trubelíková ze zlínské správy státního Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD).
"Naleziště u Polešovic považuji za nejvýznamnější na Moravě a označil bych ho dokonce za učebnici archeologie, kde se ukrývá 6000 let kontinuálního vývoje. Nálezy datujeme od doby kamenné do středověku," uvedl vedoucí záchranného archeologického výzkumu Miroslav Popelka z Ústavu archeologické památkové péče Brno.
Za týden podle Trubelíkové zvládli archeologové prozkoumat více než 40 objektů a předpokládají výsledek čítající až několik tisíc objektů. "Četnost nálezů je už nyní mimořádná," uvedla.
Oblast budoucího úseku D55 v katastru Polešovic se podle odborníků vyznačuje příhodnou polohou na naváté písečné duně, která byla obklopena ze tří stran bažinami. "Na pravém břehu řeky Moravy, což byla velmi strategická poloha pro osídlení, žili lidé od šestého tisíciletí před naším letopočtem. Skutečnost, že půjde o velmi bohaté naleziště, jsme očekávali. V této oblasti provádíme za pomoci obce Polešovice pravidelný výzkum již od roku 2000," uvedl archeolog Marek Lečbych.
Připravovaný úsek mezi Starým Městem a Moravským Pískem v délce 8,8 kilometru je jedním ze souboru staveb, které po svém dokončení vytvoří ucelenou dálnici. "Stávající dvoupruhové uspořádání silnice I/55 přestává být kvůli narůstajícím intenzitám provozu kapacitně dostačující. Současná I/55 a taktéž II/427 navíc procházejí zastavěným územím obcí, takže vybudování D55 v nové trase přispěje ke zvýšení bezpečnosti obyvatel,“ doplnila Trubelíková.
Po D55 mezi Starým Městem a Moravským Pískem se řidiči poprvé projedou asi v roce 2024. Součástí stavby je vybudování devíti mostů, dvou mimoúrovňových křižovatek a protihlukové stěny v délce 456 metrů. Zahájit stavbu chce ŘSD letos na podzim, výběrové řízení na zhotovitele ale ještě nebylo ukončeno. Nejvýhodnější nabídku za 1,951 miliardy korun v něm podala společnost Skanska, uvedl na začátku dubna na twitteru generální ředitel ŘSD Radek Mátl. V budoucnu by měla D55 propojit střední, jihovýchodní a jižní Moravu. Dlouhá bude zhruba 100 kilometrů, u Břeclavi se napojí na dálnici D2.