husqvarna

Archeologové našli na místě budoucí D55 doklady 6000 let trvajícího osídlení

Moravský Písek (Hodonínsko) (ČTK) - Archeologové v těchto dnech dokončují záchranný průzkum u Domanínského potoka u Moravského Písku na Hodonínsku. Lokalita je součástí budoucí dálnice D55 mezi Moravským Pískem a Bzencem. Na místě našli předměty z různých období, od doby kamenné až po středověk. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které má výstavbu na starosti, o tom informovalo v tiskové zprávě.

"Tato plocha dokládá její kontinuální osídlení po dobu téměř 6000 let. Nalezli jsme zde například základy staveb, pecí, zásobních jam, keramiku, šperky a různé nástroje. Z kamenných industrií to jsou úlomky hrotů škrabadel, seker z mladší doby kamenné. Dále šlo o kovové nálezy železné či bronzové, a to spony, jehlice, železné nože či hroty," uvedl vedoucí záchranného archeologického průzkumu Jan Vízner ze společnosti Archaia Praha.

Za velkou zajímavost označil 20 centimetrů dlouhé vypalované terakotové hliněné kolíky, o nichž archeologové netuší, k čemu sloužily, a budou je tak dál zkoumat. "Významným nálezem jsou také původní železářské pece, které se stanou součástí stálé expozice v bzeneckém muzeu. Pozoruhodná je také nalezená potravinářská jámová pec, které byla využívána k pražení škeblí," doplnil Vízner.

Průzkum v místě začal loni v lednu. Momentálně na úseku i v zimních měsících pokračují stavební práce zejména na budoucích mostech.

Součástí stavby čtyřkilometrového dálničního úseku D55 za 1,16 miliardy korun je mimoúrovňová křižovatka, tři mosty, jeden ekodukt pro migraci zvěře a protihlukové stěny o celkové délce 1,2 kilometru. Společně s dálničními úseky mezi Babicemi a Moravským Pískem se nyní pracuje na souvislém jednadvacetikilometrovém úseku D55. Řidiči se po něm poprvé projedou v roce 2024.