Analýza: V uplynulém roce přibylo nejvíce ploch nákupních parků za pět let

Praha 27. června (ČTK) - V uplynulém roce v České republice přibylo podle analýzy společnosti Cushman & Wakefield zhruba 65.000 metrů čtverečních nákupních parků, tedy nejvíce ploch za posledních pět let. Dokončeno nebo rozšířeno bylo 14 projektů, což byl nejnižší počet od roku 2017. Kvůli rostoucím nákladům se koncem loňského roku výstavba zpomalila, část projektů plánovaných na letošní rok developeři přesunuli na příští a přespříští rok. Letos by mohlo být dokončeno kolem 15 nákupních parků. ČTK to sdělil vedoucí týmu nákupních parků v Cushman & Wakefield Jan Čížek.

V současné době v tuzemsku podle Čížka funguje 240 nákupních parků s plochou nad 1500 metrů čtverečních, celkově zabírají asi 1,1 milionu metrů čtverečních. Nové projekty vznikají hlavně v menších městech do 40.000 obyvatel, často se jedná o menší stavby do 10.000 metrů čtverečních. "Obecně jsou pro retail parky výhodnější menší města, ve kterých nejsou obchodní centra, která pro dobré fungování potřebují větší spádovou oblast. Retail parkům díky menší velikosti stačí menší množství obyvatel v okolí. V Praze, kde dominují obchodní centra, je tedy výrazně nejnižší počet retail parků vzhledem ke spádové oblasti," uvedl Čížek.

Nákupní park neboli retail park označuje maloobchodní projekt na okraji města, zpravidla napojený na prodejnu potravinářského řetězce. Nabízí vždy alespoň tři obchody především se zbožím denní potřeby. Prodejny mají samostatné vchody přímo z parkoviště. I díky tomu se jim dařilo i v době protiepidemických opatření, oblíbené jsou podle Čížka nadále. Jejich neobsazenost je proto minimální, pohybuje pod jedním procentem z celkové plochy. "Nedostatek prostor k pronájmu se samozřejmě projeví na výši nájmů. Pronajímatelé budou těmi, kdo v příštím období bude určovat cenu. Zároveň do ní budou muset promítnout i vyšší náklady na výstavbu projektů," řekl Čížek. Dodal, že nájemní smlouvy se uzavírají zpravidla na deset až 15 let.

Mezi maloobchody podle Čížka expandují zejména ty s vybavením pro domácnost, tedy například prodejci kuchyňských potřeb, spánková studia nebo obchody s potřebami pro zvířata. Dále se daří diskontům s oblečením a vybavením do domácnosti. Počet prodejen zvyšují i potravinářské řetězce. Ty zároveň reagují na změnu zákaznického chování v souvislosti s pandemií a v některých případech zmenšují obchody. Čížek uvedl, že z původních hypermarketů doplněných pasáží s několika prodejnami tak vznikají další nákupní parky, čímž se částečně kompenzuje nedostatek nové výstavby.

Díky rostoucím obratům v nákupních parcích stoupá i poptávka investorů. Podíl těchto transakcí v rámci investic do maloobchodních nemovitostí tvořil do roku 2019 podle Cushman & Wakefield kolem 20 procent celkového počtu a většinou méně než než deset procent hodnoty celkového objemu těchto transakcí. Loni se ale nákupní parky podílely na počtu maloobchodních transakcí 56 procenty a na objemu 51 procenty.

Vývoj dokončených (nových, rekonstruovaných i rozšířených) nákupních parků od roku 2017:

RokMaloobchodní plochaPočet projektů
201741.600 m216
201852.600 m222
201956.500 m215
202062.700 m225
202165.000 m214

Zdroj: Cushman & Wakefield