husqvarna

Analýza: V Praze stoupá po covidu zájem o kanceláře, meziročně o 44 pct.

Praha 12. června (ČTK) - Po dvou koronavirových letech v Praze stoupá zájem o kancelářské prostory. Meziročně vzrostla poptávka o 44 procent a mezičtvrtletně o 29 procent. Trendem začínají být flexibilní pracoviště a při redukcích se zmenšuje velikost podlahové plochy o 15 až 20 procent. Vyplývá to z analýzy realitní poradenské společnosti JLL a informací ČTK.

Podle poradenské společnosti Prochazka & Partners je poptávka po kancelářích za první kvartál vyšší o 55 procent než desetiletý průměr. "Za část růstu může odložená poptávka z předchozích dvou let, kdy firmy zastavily nebo zpomalily rozhodovací procesy a čekaly, jak se bude situace vyvíjet. Firmy po jisté fázi nejistoty vidí, že kanceláře určitě nebudou mizet, jak někteří prorokovali v době covidu," řekl ČTK Radek Procházka, vedoucí partner Prochazka & Partners.

Navzdory tomu, že nájemní aktivita zaznamenala rekordní čísla, míra neobsazenosti se podle analýzy udržuje kolem osmi procent. Mezičtvrtletně vzrostla o šest desetin na 8,4 procenta, a to ve všech pražských obvodech. "Je možné, že mezi nájemci převažuje tendence zefektivnění kanceláří spojená s redukcí plochy nad apetitem nově příchozích a stávajících expandujících firem," uvedl Petr Kareš, vedoucí oddělení služeb nájemníkům společnosti JLL.

Snižování podlahové plochy je důsledkem práce odkudkoliv, což ve velkém nastartovala právě pandemie. "Výrazně urychlila, že mizí koncept stálého pracovního místa pro každého zaměstnance," podotkl Procházka. "Snižování plochy je částečně kompenzováno vznikem většího počtu zasedacích místností a míst pro kreativní společnou práci, celková velikost kanceláří se tak při přejednávání nájemní smlouvy aktuálně často vůbec nemění," dodal.

Vzrůstajícím trendem je práce ve flexibilních kancelářích. Roste i počet projektů s nabídkou tohoto způsobu práce. "Výstavba se postupně rozšiřuje nejen po Praze, ale i po regionech v okolí. Ve výhledu dvou let by mělo být dokončeno nejméně 12.000 metrů čtverečních flexibilních kancelářských prostor," uvedla specialistka na flexibilní kanceláře Silvie Dudychová z JLL.

V metropoli jsou pro flexibilní pracovitě hojně využívány lokality v Praze 1 a 8. Zároveň do tohoto trhu začínají vstupovat i developeři v rámci nové výstavby. "Část kapacity svých budov nedají vůbec na trh, ale zřizují v nich coworkingová centra, která sami provozují," uvedl Procházka z Prochazka & Partners. Zmínil například developery Passerinvest (Brumlovka), CTP (Vlněna v Brně) nebo Penta (Churchill). "Díky tomu mohou například vykrývat přechodné krátkodobé poptávky svých klientů, pro které zatím nemají vhodné prostory k přestěhování či expanzi," řekl.

Studie odhaduje, že za letošní rok by mělo být dokončeno 76.700 metrů čtverečních kancelářských ploch. V prvním čtvrtletí byla hotova jedna kancelářská budova, Harfa Business Center B v Praze 9. "S ohledem na zvyšující se stavební náklady předpokládáme postupné zvyšování nejvyššího dosahovaného nájemného. Cítíme, že je tento rok ohledně nejvyššího dosahovaného nájemného zlomový," odhaduje vedoucí oddělení služeb pronajímatelům Iva Dřízhalová.