husqvarna

Analýza: Stavební projektové práce budou letos stagnovat, mírně vzrostou za rok

Praha (ČTK) - Projektování stavitelství bude letos spíše stagnovat odhadují firmy v oboru. Narůst by měl nepatrně o 0,5 procenta. Projektanti jsou nyní vytíženi z 93 procent a mají naplánované zakázky na osm měsíců dopředu, což je o jeden měsíc méně než v minulém roce, uvedla dnes analytická společnost CEEC Research. Očekává, že příští rok by se měl trh by oživit o 1,2 procenta.

Pokles zakázek je podle studie způsoben zvýšenou inflací a rostoucími náklady. Projektové společnosti očekávají růst svých tržeb o 2,2 procenta, což podle nich ovšem nezajistí ziskovost. Až v příštím roce projektové firmy čekají růst tržeb o 3,5 procenta.

Nejvíce se velcí developeři a privátní investoři soustředí na projekty kanceláří a průmyslových budov, uvedl výkonný ředitel CEEC Research Michal Vacek. Projekty rezidenčního bydlení brzdí snížena poptávka po bytech. Předseda České komory autorizovaných inženýrů a techniků Robert Špalek podotkl, že na vývoji projektových prací bytové výstavby se také projevuje negativní vliv růstu úrokových sazeb hypoték. Ostatní odvětví by si ale podle něj měla zachovat počet svých zakázek.

Nižší poptávka po projektech je mezi investory do rodinných domů. Projektanti se tak více věnují například nástavbám, přístavbám nebo rekonstrukcím. Příprava velkých projektů pokračuje bez výrazných omezení. "Takové projekty jsou ale časově náročné, standardní doba územního a stavebního řízení trvá stále pět let a více," řekl výkonný ředitel společnosti Xella CZ Peter Markovič.

V prvním čtvrtletí 2023 činila celková předpokládaná hodnota oznámení o veřejných stavebních zakázkách 2,7 mld. korun a meziročně klesla o 40,8 procenta. Počet řádných oznámeních přitom vzrostl o 55 procent na 112.

„Bohužel, současná doba je značně nepředvídatelná, nicméně žádné celkové zastavení zakázek se neděje. Lze to spatřovat v dopravních stavbách, kde veřejní zadavatelé jako Ředitelství silnic a dálnic a Správa železnic pokračují v plánování dopravní infrastruktury odpovídající 21. století,“ řekl technický ředitel společnosti Infram Petr Suchánek.

Společnost CEEC Research vznikla v roce 2005 jako analytická organizace specializující se na zpracování výzkumů a analýz stavebnictví. Následně se její analytické zaměření rozšířilo i na jiné sektory ekonomiky.