Komatsu potřebu bagr

Analýza: Neobsazenost kanceláří v Brně vzrostla na 14,6 procenta

Brno (ČTK) - Neobsazenost moderních kancelářských ploch v Brně se v letošním prvním pololetí zvýšila meziročně o 3,7 procentního bodu na 14,6 procenta a je pravděpodobné, že dál poroste. Vyplývá to z analýzy společnosti Cushman & Wakefield, která doplňuje údaje Regional Research Forum sdružujícího poradenské společnosti.

"Objem neobsazených prostor v Brně byl v posledních několika letech pod kontrolou díky omezenému developmentu. Dokončení několika nových projektů, které se očekává v blízké době a které jsou zatím jen částečně předpronajaté, způsobí zřejmě další růst neobsazenosti kanceláří v Brně, protože trh bude schopen tuto novou plochu absorbovat jen částečně," uvedl vedoucí regionálních trhů Cushman & Wakefield v České republice Lukáš Netolický.

Trh s moderními kancelářskými prostory, tedy prostory postavenými nebo rekonstruovanými po roce 1990, v Brně zahrnuje aktuálně 691.600 čtverečních metrů plochy a meziročně vzrostl o pět procent. Od začátku letošního roku bylo dokončeno 24.600 čtverečních metrů kanceláří a ve výstavbě je dalších 53.400 čtverečních metrů. Je tak pravděpodobné, že neobsazenost kanceláří dál poroste i proto, že po covidu řada firem své kancelářské prostory konsoliduje, tedy zmenšuje. Zároveň do Brna už nepřichází tolik nových nájemců jako v minulosti.

"Brno patřilo v letech 2003 až 2012 ke špičce trhu výzkumu a vývoje a high-tech odvětví ve střední Evropě. Příchod nových firem ve srovnání s ostatními městy ve střední Evropě ale v posledních letech stagnuje. Tato stagnace je nejvíce patrná ve srovnání s polskými městy," doplnil Netolický.

V posledních letech na trh v Brně vstupuje minimum nových nájemců, většinou jde o vnitřní poptávku tvořenou začínajícími start-upy a pohyby velkých korporací. Vliv na klesající zájem firem o zřízení kanceláří v Brně má omezená nabídka bydlení i nižší počet studentů vysokých škol. Jejich počet byl nejvyšší v roce 2010 a až do roku 2019 neustále klesal, poté se pokles zastavil.

Kromě nově budovaných kancelářských prostor v Brně neustále přibývá i plně vybavených prostor, které nájemci opustili. "Někteří nájemci redukují své kancelářské prostory nebo relokují, čímž vzniká skrytá neobsazenost. Tyto prostory se stávají stále atraktivnějšími pro nové zájemce o kancelářské prostory, protože jsou plně vybavené a připravené k nastěhování," uvedl Netolický. Problém s obsazováním mají kvůli tomu podle analýzy hlavně nově dokončované projekty.

Nejvýše dosahované nájemné kanceláří v Brně se v prvním pololetí letošního roku drželo na úrovni 16 eur za čtvereční metr na měsíc, tedy v přepočtu 390 korun, což představuje meziroční pokles o tři procenta. Letos odborníci růst nájemného neočekávají.