Komatsu potřebu bagr

Analýza: Ceny starších bytů v Česku meziročně klesly o 11 procent

Praha (ČTK) - Nabídkové ceny starších bytů v Česku v prvním čtvrtletí roku meziročně klesly průměrně asi o 11 procent. Vyplývá to z analýzy firmy FérMakléři.cz, kterou má ČTK k dispozici. Šedesátimetrový byt po rekonstrukci v Praze podle ní vyjde zhruba o půl milionu korun levněji. Podle realitní společnosti RE/MAX dosahuje u nerekonstruovaných bytů v panelových domech pokles cen až 15 procent a společnost Century 21 uvedla, že prodejní ceny starších bytů jsou nižší i o čtvrtinu. Ve zbytku roku odhadují realitní společnosti spíše stagnaci trhu. Ceny podle expertů klesají druhé čtvrtletí za sebou, předtím se ale například podle společnosti RE/MAX ceny bytů v panelových domech za šest let více než zdvojnásobily.

Společnosti FérMakléři.cz, která spolupracuje s více než stovkou realitních makléřů, v analýze uvedla, že starší byty lze koupit o sedm až 15 procent levněji než začátkem roku 2022. "Snaha o rozhýbání realitního trhu je v tuto chvíli na straně samotných cen nemovitostí. Brzdí to bohužel úrokové sazby hypoték," uvedl jednatel společnosti FérMakléři.cz Lumír Kunz.

Ředitel společnosti Century 21 Tomáš Jelínek ČTK řekl, že nabídkové ceny malých bytů v dobrém stavu klesly v Praze o deset procent. "Nicméně tyto byty se nyní téměř nedají prodat a ceny prodaných bytů vykazují slevu až 25 procent," podotkl Jelínek. Doplnil, že ceny se výrazně liší podle regionů - nejvíce se zlevňovalo v Pardubicích, kde je dnes inzerována průměrná cena 64.000 za metr čtvereční, což je pokles o 21 procent. Dodal, že například v Jeseníku ceny stále ještě stoupají.

Data FérMakléři.cz ukazují, že nabídková se cena starších bytů v Praze nyní pohybuje průměrně kolem 117.900 korun za metr čtvereční, což je meziročně pokles o sedm procent. V Brně šly ceny dolů o 13 procent a nejvíce klesly v Ostravě a Hradci Králové (shodně o 15 procent).

V mezičtvrtletním srovnání je nejrychlejší pokles cen v Ústí nad Labem, kde starší byty zlevňovaly v průměru o šest procent. Cena za metr čtvereční se tam drží pod hranicí 35.000 korun za metr čtvereční u bytu o rozloze 60 metrů, který tak lze pořídit za dva miliony korun.

Společnosti RE/MAX uvedla, že je zájem o byty v panelových domech, kterých se loni podle katastru nemovitostí prodalo 23.787, skoro polovina všech prodaných. "Panelové byty jsou dlouhodobě žádanou alternativou ke klasickým novostavbám. Jejich cena je stále nižší než u novostaveb a počet zájemců o panelové byty proto neklesá," řekl Jan Hrubý, generální ředitel RE/MAX.

Uvedl, že se cena panelových bytů za posledních šest let Česku v průměru více než zdvojnásobila. V současnosti jsme však svědky zlevňování jejich ceny o deset až 15 procent, ale děje se tak především u starších a nerekonstruovaných bytů, dodal Hrubý. V Praze byla loni průměrná cena panelového bytu za metr čtvereční nejvyšší a podle RE/MAX dosáhla výše 111.000 korun. Nejnižší byla v Karlovarském a Ústeckém kraji okolo 29.000 korun za metr čtvereční.

Další vývoj cen je podle realitních společností nevyzpytatelný vzhledem k inflaci a ekonomické situaci.