husqvarna

Analýza: Ceny nových bytů v Praze mezičtvrtletně stagnují

Praha (ČTK) - Růst prodejních cen nových bytů v Praze zpomaluje. Mezičtvrtletně tyto ceny v prvním kvartálu letošního roku stagnovaly a meziročně stouply o 4,3 procenta, metr čtvereční stál v průměru 151.951 korun. Vyplývá to z dnes zveřejněné analýzy developerských společností Skanska Residential, Trigema a Central Group, podle které trh mírně oživuje a prodeje mezičtvrtletně vzrostly téměř o pětinu.

Na konci loňského roku byla průměrná prodejní cena nového bytu 151.643 korun za metr čtvereční, letos stoupla o 308 korun. Nabídková cena byla v prvních třech měsících letošního roku 154.990 Kč za metr čtvereční, čtvrtletně byla vyšší o 0,1 procenta a meziročně o 3,8 procenta.

"Mezi důvody stagnace cen patří zejména nervozita, která panuje mezi klienty, kteří přemýšlejí, jestli budou mít práci, jak se dál bude vyvíjet inflace a situace kolem energetické krize. To způsobuje oslabenou poptávku po nových bytech. Klíčové také je, že se stabilizovaly ceny materiálů, které v předchozích letech neuvěřitelně rostly," řekl Petr Michálek, předseda představenstva Skanska Residential. Dodal, že ceny nebudou klesat, a pokud porostou, tak jen mírným tempem.

Nejdražší jsou v metropoli nejmenší a největší byty. Analýza uvádí, že u dispozice 1+kk je prodejní cena 162.267 korun za metr čtvereční a u 5+kk činí 172.358 korun za metr čtvereční. Mezi nejlevnější naopak patří byt o velikosti 2+kk, u kterého vyjde metr čtvereční na 145.784 korun.

V prvním letošním čtvrtletí se v Praze prodalo 650 nových bytů, což je mezičtvrtletně nárůst o 18 procent. Meziročně jde ale o propad o zhruba 38 procent. Developeři k tomu uvedli, že loni šlo ještě o období, kdy se základní úrokové sazby pohybovaly zhruba na polovině současného stavu.

Za loňský rok se prodalo 3100 nových bytů a letošní rok bude podle předsedy představenstva investiční skupiny Trigema Marcela Sourala záviset na úrokových sazbách ČNB. Soural odhaduje prodej mezi 3000 a 3500 byty. Zakladatel a šéf společnosti Central Group Dušan Kunovský by byl rád, kdyby se počet dostal ke 4000 bytů. "Jsem optimista, hypotéky dostávají novou mízu a poptávka je obrovská, lidé jen odkládají nákupy," řekl. Jeho slova potvrdil Michálek, podle kterého jsou lidi ochotni akceptovat vyšší úroky, ale při žádosti o hypotéky je zastavuje regulace trhu.

Developeři hledají cesty k prodejům, a Central Group tak v projektu Harfa Living nabídl zaregistrovaným zájemcům byty za 105.000 korun za metr čtvereční. Nabídka byla vymezená pro prvních 50 bytů, jeden klient si mohl pořídit maximálně tři jednotky a musel zaplatit většinu do 30 dnů od podepsání smlouvy.

Podle Kunovského šlo především o marketinkovou akci, při které byla snaha ušetřit na každé položce bytu a i dohoda cen s dodavateli materiálů. "Není to ale zlevňování, jde o speciální segment. Jen trh testujeme," řekl Kunovský. Ostatní developeři podobné akce nechystají. Soural z Trigemy uvedl, že jeho společnost neumí stavět pod náklady.

V Praze bylo podle analýzy na konci prvního letošního čtvrtletí volných 5550 nových bytů. Soural uvedl, že v hlavním městě je v nabídce dohromady 15.900 nových i starších bytů a bytů k dlouhodobému pronájmu, což je podle něj polovina počtu, který by mohl pokrýt dlouhodobé potřeby pražského trhu. "V Praze klesá dostupná nabídka bydlení, a to dramatickým způsobem. Praha by měla růst a ne stagnovat," řekl Soural z Trigemy.

Průměrná velikost nabízeného bytu je aktuálně 63,9 metrů čtvereční. Za sedm let se tak plocha bytu zmenšila o 14,5 metru. "Z bytu zmizel jeden pokoj," podotkl Soural. Dodal, že to je důsledkem rostoucích cen, které klesat nebudou, jelikož náklady na stavbu bytů naopak porostou i na základě stále přísnějších evropských předpisů.

Vývoj průměrné prodejní ceny nových bytů v Praze za 1. čtvrtletí za pět let:

Rok20192020202120222023
Cena (Kč s DPH/m2)104.666106.392112.233145.783151.951

Zdroj: analýza společností Trigema, Skanska a Central Group