Komatsu potřebuju Bagr

Analýza: Ceny nového bydlení v Brně v prvním čtvrtletí stagnovaly

Brno (ČTK) - Průměrná cena za metr čtvereční nového bytu v Brně v letošním prvním čtvrtletí stagnovala na úrovni, na kterou vystoupala ve druhém čtvrtletí loňského roku, tedy těsně pod 130.000 korunami. I nadále trvá útlum trhu s novým bydlením, byť se v letošním prvním čtvrtletí prodalo více bytů než v posledním kvartále loňského roku. V meziročním srovnání byly prodeje asi o 60 procent nižší. Vyplývá to z analýzy developerské společnosti Trikaya, která vývoj na trhu s novým bydlením dlouhodobě sleduje.

"Z vývoje v prvním letošním kvartálu vidíme, že se trh s novostavbami stále nerozhýbal. Výjimku tvoří nemovitosti v prémiovějších projektech v dobrých lokalitách. A i zde platí, že se musí jednat o atraktivní cenu," uvedl výkonný ředitel a předseda představenstva Trikaya Dalibor Lamka.

Zatímco se v prvním čtvrtletí loňského roku prodalo v Brně 292 nových bytů, za první tři měsíce letošního roku to bylo 108 bytů. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím, tedy posledním v roce 2022, jde o mírný nárůst, a to o 13 bytů. Vzhledem ke stále vysokým úrokovým sazbám hypoték ale podle analýzy nelze očekávat brzké rozhýbání trhu.

Počet nových bytů na trhu se v průběhu čtvrtletí mírně snížil, důvodem je zpomalování nové výstavby, kdy část developerů kvůli stagnujícímu trhu a vysokým úrokovým sazbám své bytové projekty odkládá.

Podle Františka Šudřicha ze společnosti Impera Styl, který se vývojem cen na trhu s bydlením dlouhodobě zabývá, v letošním roce žádná velká změna nenastane. "Očekáváme, že proces stabilizace trhu bude pokračovat. Ceny nemovitostí budou reflektovat kvalitu a lokalitu. V uplynulých letech se trh choval atypicky – prodalo se téměř vše v nabídkách, a to i nadhodnocené nemovitosti. Tato situace se nyní navrací do normálu. Znatelné cenové změny očekáváme spíše v segmentu nájmů. Za posledních 12 měsíců vzrostly průměrné nabízené nájmy v Brně o 13 procent. Tento trend bude pokračovat, protože silná poptávka se vlivem drahých hypoték přesunula právě do oblasti nájemního bydlení," uvedl Šudřich.