Cime 3 kvartal 2024

Analytici: Stavba dálnice PPP je pro stát rychlejší, může se však prodražit

Praha 7. června (ČTK) - Stavba dálnice formou tzv. PPP projektu, kdy stavbu i provoz financují soukromí investoři a stát jim projekt postupně splácí, je pro stát rychlejší, může se však prodražit. Vyplývá to z komentářů analytiků, které ČTK dnes oslovila. První PPP stavba dálnice v Česku začala dnes na části D4 mezi Příbramí a Pískem. Stát chce využívat PPP i u dalších dálničních i železničních staveb a stavba D4 má být pro ně modelem. Nutným předpokladem pro takové plány, je ale podle analytiků zdárné dokončení zmíněného úseku D4 bez výraznějších komplikací.

Mezi výhody PPP řadí například ekonom společnosti Cyrrus Petr Pelc především rozložení finanční zátěže do delšího období a určitou záruku údržby dálnice. "Pro stát to znamená jisté přenesení vybraných aktivit a zodpovědnosti na třetí strany. Procesně by se rovněž mělo jednat o jednodušší a rychlejší variantu oproti klasickému způsobu," dodal.

Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda zase vyzdvihl efektivnější využití peněz soukromým sektorem. "Privátní firmy jsou totiž schopny lépe pracovat s rizikem, a tak snížit celkové náklady projektu po celou dobu jeho životnosti," uvedl. Podle Kovandy navíc u soukromých investorů nebývají problémy s dodržováním termínů. Důležitá je také úleva pro státní rozpočet.

Problémem naopak může být podle Pelce nižší transparentnost při výběru zhotovitelů a vyšší dlouhodobé náklady kvůli vyšším cenám půjček pro soukromé firmy. "Úvěrování státu je levnější než úvěrování komerčních subjektů. Vyšší úrokové náklady se následně promítnou do celkové výše investice," řekl Pelc. Podle Kovandy musí pro tyto případy být výhody zapojení soukromého investora natolik silné, aby tuto nevýhodu převážily.

O úspěchu prvního dálničního PPP projektu tak může rozhodnout nastavení spolupráce mezi státem a investorem. Pelc zdůraznil, že důležité je správné nastavení smluvní dokumentace, ze které bude jasný rozsah možného navyšování sjednaných cen stavebních prací. Velká část rizik by pak měla být ponechána právě třetím stranám. "Důležitým faktem ale zůstává to, že dálnice by měla být po celou dobu ve vlastnictví státu," dodal.

Úsek dálnice D4 o délce 32 kilometrů postaví francouzské konsorcium DIVIa. To bude následně i dalších 25 let zodpovědné za provoz úseku i dalších 16 kilometrů, které stojí už nyní. Francouzi uspěli ve veřejné soutěži s nabídkou 16,55 miliardy korun. Cenu však postupně navýší další vlivy, jako například inflace či vývoj kurzu koruny. Ministerstvo dopravy už v minulosti avizovalo, že právě PPP projekty jsou jednou z variant budoucího financování dopravní výstavby. Důvodem je stále vyšší tlak na veřejné rozpočty a také předpokládaný úbytek peněz z evropských fondů.

Ministerstvo uvádí, že s dalšími PPP projekty počká na průběh stavby D4. V minulosti se stát pokoušel takto postavit například úsek D3 mezi Borkem a Bošilcem nebo ostravskou část D1. Všechny tyto úseky ale nakonec byly stavěny konvenčním způsobem, tedy za peníze státu. Do budoucna se o využití PPP uvažovalo například pro stavby dálnic D6 nebo D35.