Analytici: Stát by měl zajistit, aby odklad nájmů nebyl zneužíván

Praha 16. dubna (ČTK) - Stát by měl zajistit, aby odklad nájemného v případě, že bude nájemník postižen koronavirovou krizí, nebyl zneužíván. Uvedli to analytici, které dnes ČTK oslovila. Podle některých je zákon příliš složitý, většina majitelů a nájemníků se stejně dohodne mezi sebou. Senát dnes odhlasoval, že stát by měl ručit za čtyři pětiny nájemného v bytech, které by lidé dlužili kvůli nedostatku příjmů v důsledku epidemie koronaviru.

Zákon o možnosti odkladu nájemného v bytech tak bude muset znovu posoudit Sněmovna. Zákon má zaručit, že nájemníci bez příjmů nebudou moci dostat výpověď z bytu kvůli tomu, že jako nezaměstnaní bez příjmů nebudou schopni nejdéle do konce července platit nájemné. Dlužné za nájemné ale budou muset splatit do konce letošního roku.

"Zákon o možnosti neplacení nájemného je tak složitý, že se v něm nájemníci i pronajímatelé bez právního vzdělání budou jen stěží orientovat. Kvůli byrokratické náročnosti zákon v praxi pomůže jen malému množství nájemníků. Je možné, že se v něm nakonec zorientují jen podvodníci, kteří budou chtít vydělat na státních zárukách," uvedl analytik BH Securities Štěpán Křeček.

Podle něj zákonodárcům nelze upřít snahu pomoci, dosavadní výsledek však označil za paskvil, který bude mít na fungování realitního trhu jen malý vliv. "Většina nájemníků a pronajímatelů se nakonec radši dohodne sama mezi sebou," podotkl Křeček.

Podle analytika ČSOB Petra Dufka najít spravedlivou cestu při řešení tohoto problému v podstatě nelze, když buď nese riziko pronajímatel nebo všichni daňoví poplatníci. "Navrhovaná varianta v podobě de facto bezúročného úvěru ze strany majitele však už bylo přece jen hodně tvrdé. V každém případě je třeba v rámci přípravy nového řešení zajistit, aby instrument nebyl zneužíván a bylo eliminováno riziko morálního hazardu na obou stranách," doplnil.

Analytik Czech Fund Lukáš Kovanda uvedl, že senátní návrh zvyšuje šance, že nastane celospolečensky nežádoucí stav, kdy se problém jedněch přesune na jiné. "Problém určitého černého pasažérství vzniká jak na straně pronajímatele, tak nájemníka, jelikož se mohou dohodnout, že takzvaně ´podojí´ stát. To nepochybně nastávat bude. Stát má však k dispozici dostatečné páky na to, aby dlužné prostředky vymohl," sdělil Kovanda.

Podle analytika společnosti Natland Petra Bartoně senátní návrh problém zhoršuje. Jak uvedl, pokud někdo ví, že za něj dluhy zaplatí jiný, nadělá dluhů ještě více, než kdyby neměl ručení. "Původní sněmovní návrh zrušil polovinu motivací k zodpovědnosti, senátní úprava pak zrušila i tu druhou polovinu. Pro pronajímatele je to dobrá zpráva, pro naši budoucnost špatná. Budeme-li soutěžit o to, kdo prokáže větší chudobu, z krize se nedostaneme nikdy," dodal Bartoň.