husqvarna

Analytici: Nemovitosti zdražuje slabá nabídka, růst cen by měl zpomalovat

Praha 11. července (ČTK) - Ceny domů a bytů v Česku dlouhodobě žene nahoru slabá nabídka na trhu. K růstu přispívá i chování nakupujících, pro které je investice do nemovitostí nyní často snahou zajistit se při skokové inflaci, tvrdí analytici oslovení ČTK. Tempo zdražování podle ekonomů mírně zpomaluje, což by mělo pokračovat. Ceny domů a bytů v ČR v prvním čtvrtletí podle evropského statistického úřadu Eurostat stouply o čtvrtinu, což je nejvíce v EU.

Ceny obytných nemovitostí v EU se v prvním čtvrtletí meziročně zvýšily o 10,5 procenta. Růst cen nemovitostí v Česku je největší v EU už čtvrté čtvrtletí po sobě. Zatímco během covidové krize růst cen ve většině ostatních zemí zpomalil, v Česku naopak akceleroval.

Hlavní příčinou je podle analytiků dlouhodobě nedostatečná nabídka na trhu. "Stále máme nejpomalejší stavební řízení ze srovnatelných zemí, a jedno z nejpomalejších na světě. Při vysokých českých úrokových sazbách je toto prodlení obzvláště drahé, protože úrok je právě cena času, kterou kupující musí zaplatit za to, že povolovací řízení v Česku tak dlouho trvá," popsal analytik společnosti Natland Petr Bartoň.

Dalším faktorem je podle Bartoně pokračující relativně silná poptávka, kterou umocňuje snaha lidí zajistit se proti inflací nákupem něčeho i do budoucna nedostatkového.

Růst cen nemovitostí stále předbíhá samotnou inflaci, upozornil hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. "Vysoká inflace v kombinaci s levnými penězi nejenom podporuje zadlužování se na nákup nemovitostí, ale současně láká investory na realitní trh s vidinou kladného výnosu a zajištění reálné hodnoty peněz," řekl Dufek.

V budoucnu by ovšem měl podle analytiků prudký růst cen zpomalit nebo se i zastavit. Podle Dufka by k tomu mohla přispět současná bytová výstavba, její přímý vliv však bude hodně záviset na chování velkých zahraničních kupců, kteří mají zájem o větší bytová portfolia. "Zda vykompenzují v době rostoucí nabídky úbytek hypotekářů či nikoliv," podotkl Dufek. Podle něj je už alespoň část trhu zralá na korekci cen. "A to zejména v případě secondhandových bytů, jejichž ceny v posledních letech rovněž výrazně narostly," dodal Dufek. Připomněl, že ceny starších bytů rostly ve srovnání s novými už pomaleji.

Klesat by postupně měla i poptávka. Ekonom Komerční banky Kevin Tran Nguyen to připisuje hlavně přísnějším parametrům na hypoteční úvěry a vyšším úrokovým sazbám, které na jaře nastavila Česká národní banka. "Mimo jiné vysoká inflace daleko převyšující růst příjmů se negativně odrazí v kupní síle domácností," podotkl.

Eurostat upozornil i na to, že od roku 2010 se ceny obytných nemovitostí v EU zvýšily o 45 procent. Česká republika v tomto období zaznamenala v rámci EU čtvrtý nejvýraznější růst, ceny se zvýšily o 121 procent. Rychleji než v ČR rostly ceny v Estonsku, Maďarsku a Lucembursku, plyne z údajů Eurostatu.