Komatsu potřebu bagr

Analytici: Lednovému růstu stavebnictví pomohlo teplé počasí

Praha 12. března (ČTK) - Lednovému růstu stavebnictví o šest procent pomohlo z velké části teplé počasí. Inženýrské stavitelství táhly dopravní projekty financované z veřejných rozpočtů. V dalších měsících bude záležet na tom, jak se podaří čerpat evropské dotace. Uvedli to analytici, které dnes ČTK oslovila. Zároveň upozornili, že leden má na celkovém ročním výkonu stavebnictví jen malý podíl.

"Růst stavebnictví nebyl ovlivněn rozdílným počtem pracovních dní a jen nepatrně byl vylepšen sezonními faktory. Klíčovou roli na výkonu stavebnictví zřejmě sehrály převládající nadnulové teploty, jaké panovaly během ledna. Vyšší výkony ovšem odrážejí rovněž solidní poptávku investorů," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Pode analytika ČSOB Petra Dufka je na rozdíl od průmyslu české stavebnictví orientované téměř výhradně na domácí trh, takže je ušetřeno případných logistických problémů. "Navíc do něj proudí peníze z veřejných rozpočtů na projekty v infrastruktuře, a dokud tomu tak bude, bude toto odvětví procházet mírným boomem. Perspektiva pozemního stavitelství je však mnohem více napojena na vývoj v celé ekonomice, tedy na poptávce po komerčních nemovitostech, takže jistou míru nejistoty lze hledat právě tam," doplnil Dufek. Vyšší růst sektoru podle něj stále brzdí nedostatek pracovníků. "Základním předpokladem příznivého výhledu stavebnictví zůstává dostatek objednávek ze strany veřejného sektoru a schopnost dočerpávat peníze z evropských fondů," uvedl dále Dufek.

Pozemní stavitelství, tedy hlavně výstavba bytů, kanceláří nebo výrobních hal a skladů, v lednu meziročně vzrostlo o 3,3 procenta. Inženýrské stavitelství, které tvoří hlavně dopravní infrastruktura, stouplo o 18,9 procenta. "Výsledkům inženýrského stavitelství však pomohla i srovnávací základna, když ve stejném období loňského roku jeho výstup o 14 procent propadl," podotkla analytička Komerční banky Jana Steckerová.

Podle manažera finančních služeb Accenture ČR Karla Kotouna má leden v celoročním hodnocení obecně nízkou váhu. "Vyšší mívají pozdější jarní a letní měsíce,“ dodal Kotoun.