Cime 3 kvartal 2024

Analytici: Dnešní krok ČNB rozhýbe hypoteční a realitní trh

Praha 18. června (ČTK) - Česká národní banka dnešním rozhodnutím zrušit podmínku maximální měsíční splátky k čistému příjmu (DSTI) pro poskytnutí hypotéky přinese hypotečnímu a nemovitostnímu trhu v ČR pozitivní impulz. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Nemovitosti podle nich nezlevní. Někteří ovšem varují před předlužením některých domácností.

"Centrální banka uvolňuje regulace, aby 'rozvázala ruce' jednotlivým komerčním bankám, které kvůli koronakrizi čelí nečekaným výzvám a je významně ohrožena jejich letošní ziskovost. ČNB tak činí také proto, že koronakrize samotná představuje faktor, který tlumí realitní i nemovitostní trh. Proto už není třeba, aby jej ještě navíc v dosavadní míře svými regulacemi tlumila sama ČNB," uvedl analytik Czech Fund Lukáš Kovanda.

Dnešní rozhodnutí ČNB je spolu se snížením proticyklické rezervy pro banky jasný signál podpory úvěrování domácností a podniků, souhlasil analytik realitní společnosti Bidli Daniel Horňák. Zrušení omezení DSTI spolu s nízkými úrokovými sazbami, zrušením daně z nabytí nemovitostí, možností odpočtu úroků z hypoték a v případě investice stále pětiletý časový test je podle něj ideální kombinace. Zájem o koupi nemovitostí na hypotéku bude tedy jednoznačně růst. Díky většímu zájmu ale není důvod očekávat snižování cen nemovitostí, dodal.

ČNB po pěti letech vrací rozhodování do rukou komerčních bank, nyní bude záležet na nich, jak budou postupovat, míní regionální ředitel společnosti 4fin Tomáš Trauške. Postoj větších bank zůstává neměnný. Ty menší budou podle něj chtít získat větší podíl na trhu a je tedy možné, že klienti právě u nich získají lepší podmínky. Aktuálně registruje propady cen bytů na pronájem, ty prodejní zatím neklesají. Lidé chtějí stále kupovat a snižování sazeb a zrušení DSTI nebo daně z nabytí nemovitosti tomu k tomu přispívá. "Dokud bude poptávka po nemovitostech tak vysoká, snížení cen se nedočkáme," podotkl.

Analytik Golden Gate CZ Pavel Ryba považuje rozhodnutí ČNB za dvousečné a ne příliš strategické. Sama ČNB říká, že ceny bytů jsou o 15 až 20 procent nadhodnocené. Tímto krokem tedy umožní dosáhnout na hypotéku dalším domácnostem, které jsou téměř předluženy. Pokud dále klesnou mzdy poroste nezaměstnanosti, může to ohrozit stabilitu domácností. Sekundárně to může prohloubit ekonomickou krizi tím, že navíc nastane krize na hypotečním trhu, varoval.

Veškerá omezení hypoték ze strany ČNB mají podobu doporučení bankám, protože dosud neexistuje zákon, jímž by si ČNB mohla tato pravidla vynutit. Banky se nicméně těmito doporučeními většinou řídí. Novelu Sněmovna projednává. Právní závaznost dodržování limitů ukazatelů je podle ČNB zásadní pro zajištění rovných podmínek na trhu a zabránění nekalé konkurenci. ČNB zároveň dnes upozornila poskytovatele úvěrů, aby považovali úvěry za velmi rizikové, pokud se dostanou u zrušených limitů nad jejich dříve stanovenou úroveň.