Cime 3 kvartal 2024

Analytici: České stavebnictví by letos mělo po loňském propadu vzrůst

Praha 6. srpna (ČTK) - České stavebnictví by letos po loňském propadu o 6,2 procenta mělo vzrůst v jednotkách procent. Výhodou je dostatečná zásoba práce, dolů ho naopak tlačí nedostatek pracovníků. Negativní je také nedostatek stavebních materiálů, který způsobuje jejich vysoké ceny. Uvedli to odborníci, které dnes ČTK oslovila. Stavebnictví v červnu meziročně vzrostlo o 7,9 procenta, nejvíce od dubna 2019.

"Zatímco průmyslová výroba i pod nepříznivým tlakem rostoucích cen a nedostatku vstupů v červnu vzrostla, produkce ve stavebnictví tentokrát v meziměsíčním srovnání stagnovala. Ale i to stačilo na téměř osmiprocentní nárůst ve srovnání s loňským červnem. Nárůst výkonů přitom zaznamenává jak inženýrské stavitelství tažené veřejnými zakázkami, tak pozemní výstavba, která ovšem zatím zůstává stále pod úrovní roku 2019," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Pozemní stavebnictví, tedy hlavně výstavba bytů, kanceláří nebo průmyslových hal a skladů, v červnu meziročně vzrostlo o 8,3 procenta. Inženýrské stavitelství, které je tvořené hlavně výstavbou infrastruktury, se zvýšilo o 6,9 procenta.

"Výhled stavebnictví zůstává z pohledu nových zakázek i nadále pozitivní. Hlavním problémem stavebních firem zůstává nedostatek kvalifikovaných i pomocných pracovníků, který jim brání v dalším rozšiřování výstavby. V posledních měsících navíc pozici stavebních firem komplikuje prudký růst cen stavebních materiálů," doplnil Dufek. Některé komodity, jako jsou například železo nebo dřevo, meziročně zdražily více než dvojnásobně.

"Stavebnictví za červen vyslalo neutrální signál, když produkce meziměsíčně stagnovala. Obecně je výsledek stavebnictví za první polovinu roku relativně příznivý a indikuje pro letošek růst stavební produkce kolem čtyř procent, což je s ohledem na předchozí ekonomický šok příznivý vývoj," uvedl analytik Komerční banky Michal Brožka. Za prvních šest měsíců stavebnictví letos meziročně kleslo o 0,2 procenta.

Podle generálního ředitele prodejce stavebnin Xella pro ČR a Slovensko Petera Markoviče je české stavebnictví silný a robustní sektor, cesta na předcovidové úrovně ale bude dlouhá. "Největším problémem byl nedostatek zahraničních manuálních pracovníků, který přetrvává i rok a půl po začátku epidemie. V posledních měsících pak prudce rostou ceny dovážených stavebních materiálů. To vše zasáhne především bytovou výstavbu, která poroste jen velmi pomalu a na předcovidové úrovně se nevrátí minimálně další dva roky," sdělil Markovič.

Analytik BH Securities Štěpán Křeček uvedl, že práce na stavbách v současnosti připomínají jízdu v autoškole. "Šlape se na plyn, aby se dohnala zpoždění a uspokojila se vysoká poptávka, ale zároveň se šlape na brzdu kvůli předraženým a někdy i chybějícím stavebním materiálům. V důsledku tohoto vývoje vázne dokončování staveb a musí se navyšovat plánované rozpočty," dodal Křeček.