husqvarna

Analytici: Ceny nemovitostí porostou příštích deset let každoročně o devět pct.

Mnichov (Německo) (ČTK) - Experti počítají v příštích letech s novým realitním boomem. Ceny nemovitostí podle nich porostou celosvětově příštích deset let každoročně o devět procent. Vyplývá to z ankety německého hospodářského institutu Ifo a Institutu pro švýcarskou hospodářskou politiku. Ve východní Evropě má být růst cen ještě vyšší.

"Růst cen nemovitostí je tažen spíše poptávkou než nabídkovými faktory,“ uvedl analytik Ifo Timo Wochner.

Oslovených 1405 expertů ze 133 zemí očekává, že vyšší životní úroveň a vyšší příjmy povedou v mnoha regionech světa ke zvýšené poptávce, ale také k touze po větším životním prostoru a k růstu populace. Svou roli sehraje i trend k častějšímu využívání práce z domova (home office).

"Za růstem cen nemovitostí stojí podle 27 procent expertů nabídkové faktory, jako jsou omezené výrobní kapacity, vyšší ceny stavebních materiálů a nedostatek stavebních pozemků," uvedl Wochner. Měnovou politiku centrálních bank, inflaci a vládní politiku uvádí jako hnací síly očekávaného růstu cen 12 procent dotázaných.

Růst cen nemovitostí v západní Evropě (6,4 procenta) a Severní Americe (7,7 procenta) podle ekonomů pravděpodobně zůstane pod celosvětovým průměrem. Výrazně vyšší tempa růstu se očekávají v jižní a východní Evropě (18,4 a 14,9 procenta). Ještě více by ceny nemovitostí podle ekonomů mohly vzrůst zejména v jižní a západní Asii (25,1 a 22,4 procenta) a ve Střední Americe (24,4 procenta).

Anketa pracovala s nominálními hodnotami, tedy hodnotami neočištěnými o inflaci. "Skutečné tempo růstu bude nižší," řekl výzkumník Ifo Philipp Heil.