husqvarna

Americký investor začal ve Dvoře Králové výrobu rovnátek, chystá další investice

Dvůr Králové nad Labem (Trutnovsko) (ČTK) - Americká společnost Envista letos otevřela ve Dvoře Králové nad Labem v průmyslovém areálu bývalé textilky Tiba Vorlech závod EH Labs CZ. Firma EH Labs CZ tam začala vyrábět neviditelná zubní rovnátka. Plánuje ve Dvoře investice za miliardy korun a zaměstnání pro stovky lidí, informovaly servery Denik.cz a iDnes.cz. Firma si pronajala od majitele areálu, firmy Vorlech.cz jeden z objektů bývalé textilky Tiba, během letošního roku vybudovala výrobní a laboratorní centrum a v říjnu tam začala vznikat první neviditelná rovnátka pro zákazníky z Evropy.

Ve firmě EH Labs CZ v současnosti pracují desítky zaměstnanců, v roce 2024 se má jejich počet zvýšit, podle zástupců firmy na 300 až 500. "Plánujeme zaměstnat lidi jak do výroby, tak designéry, počítačové experty a další odborné pozice. Společnost počítá s tím, že ze všech zaměstnanců bude více než 20 procent vysokoškoláků. Výrobní laboratoř je z velké části založená na automatizaci, robotizaci," uvedl pro Denik.cz evropský personální ředitel firmy Jan Kozák.

Do konce roku má firma v plánu umístit do Dvora Králové čtyři laboratorní linky, během příštího roku chce jejich objem zdvojnásobit a areál dál rozšiřovat. "První miliardu už jsme investovali především do technologie a další budou následovat. Chceme růst z hlediska výrobních kapacit i pracovních příležitostí," řekl ředitel závodu EH Labs CZ Radan Poppe.

Starosta patnáctitisícového města Jan Jarolím (ANO) příchod nového investora ocenil. "V historii města se může jednat po dlouhých desetiletích o výrazný milník, kdy přichází významný zaměstnavatel, který nabízí čistou, ekologickou a vysoce profesionální práci," uvedl pro Denik.cz.

Neviditelná rovnátka vyrobená z lehkého materiálu za použití 3D tiskáren v laboratorních linkách si lidé pořizují z estetických, zdravotních důvodů a efektivity průběhu léčby. Ze Dvora se jich budou produkovat stovky denně pod značkou Spark clear aligner pro zákazníky z celé Evropy.

Globální společnost Envista se zabývá výrobou různých dentálních produktů a je obchodovaná i na americké burze. Její závod na výrobu neviditelných zubních rovnátek ve Dvoře je prvním svého druhu v Evropě. Největším zaměstnavatelem ve Dvoře Králové je v současnosti textilní společnost Juta s tisícovkou pracovníků.