Cime 2 kvartál 2024

Americká společnost ShipMonk bude mít v Chebu první halu v kontinentální Evropě

Cheb 5. srpna (ČTK) - Americká logistická společnost ShipMonk, kterou v roce 2014 založil mladý český miliardář Jan Bednář, bude mít v Chebu své první distribuční centrum v kontinentální Evropě. Na místě bývalých strojíren v průmyslovém parku Cheb South ho postaví investorská společnost Accolade a partnerská developerská firma Panattoni. Výstavba budovy o velikosti 15.000 metrů čtverečních začne v září tohoto roku, přičemž předání prostor se plánuje na první čtvrtletí následujícího roku, uvedla společnosti Panattoni v tiskové zprávě.

"Příběh společnosti ShipMonk je naprosto fantastický. Ještě před pár lety bychom mluvili o začínajícím start-upu, dnes však máme tu čest s mezinárodní společností s raketovou expanzí na poli logistiky a e-commerce," uvedl ředitel Panattoni pro ČR a Slovensko Pavel Sovička.

Americká firma tak bude prvním nájemcem haly. Pronajme si skladovací prostory o rozloze 5000 metrů čtverečních. Součástí pronájmu bude i dalších 500 metrů čtverečních kancelářských prostor. Hala bude cílit na nejpřísnější ekologické požadavky certifikace BREEAM New Construction.

Jedenatřicetiletý Bednář tento týden časopisu Forbes a Hospodářským novinám k výběru Chebu řekl, že jde o strategické místo. Pro západní trh jde podle něj o nejstrategičtější místo, a to nejen geograficky, ale i z hlediska nezaměstnanosti. "Odtamtud jste rychle v Německu, ale fungujete za českých podmínek, myšleno cenou lidské práce i skladů. V tom prvním je Česko levnější než západní Evropa tak o 40 procent, v tom druhém o půlku," řekl Bednář HN. Podle žebříčku Forbes za rok 2021 byl Bednář 32. nejbohatším Čechem s majetkem za deset miliard korun.

ShipMonk, která zajišťuje logistiku pro americké e-shopy, působí v USA, Kanadě, Mexiku, Británii a České republice. V jejím pražském centru pro výzkum a vývoj působí přes 50 softwarových expertů. Na počátku letošního roku koupila americkou firmu Ruby Has Fulfillment, díky čemuž získala osm logistických center v USA, Kanadě a Británii.

"Společnost ShipMonk výstavbou skladovací haly v Česku rozšiřuje své působení do Evropy a navazuje tak na mezinárodní expanzi mimo Spojené státy, která nejprve začala v Mexiku, Kanadě a Velké Británii. Všechny naše nedávné expanze se zaměřují na služby pro naší rostoucí klientskou základnu," uvedl viceprezident pro marketing společnosti ShipMonk Daniel Gdowski.

Panattoni Park Cheb South vznikl na území brownfieldu po bývalých strojírnách. Nájemcem první budovy v areálu je Kaufland eCommerce Fulfillment. Ve výstavbě jsou nyní prostory pro evropského on-line prodejce dílů a příslušenství Autodoc.

Areál má dobré dopravní spojení na Německo díky blízkosti německé dálnice A9. Městem projíždí evropský železniční koridor z Prahy do Norimberku a železniční spojení s pohraničními oblastmi Německa a Česka zajišťuje lokální trať. Kontejnerový terminál v německém městě Wiesau je vzdálen 33 km. Přímo v Parku je navíc zastávka autobusu městské hromadné dopravy.