Cime 2 kvartál 2024

Albertovu vilu v Žamberku čeká rekonstrukce za 60 milionů korun

Žamberk (Orlickoústecko) 7. října (ČTK) - Albertovu vilu v areálu léčebného ústavu v Žamberku na Orlickoústecku čekají opravy interiérů a zateplení fasády. Klienti budou mít na pokojích větší soukromí. Investici za 60 milionů korun zaplatí Pardubický kraj, uvedl v tiskové zprávě. V minulých letech kraj investoval do ústavu 76 milionů korun.

Rekonstrukce má napravit nevyhovující stavebně technický stav částí historické budovy, zejména pak vnitřních sítí, což se projeví v energetických úsporách. Bezbariérovost zajistí vybudování výtahu. Zásadní změnou bude přeměna pokojů. Místo vícelůžkových vzniknou maximálně dvou či třílůžkové.

Vila je pojmenovaná po žamberském rodákovi, chirurgovi a univerzitním profesorovi Eduardu Albertovi, za kterým se kdysi každé léto jezdila léčit i elita českých spisovatelů, politiků a historiků. "Dodnes zde najdeme nad dveřmi pokojů štítky zajímavých jmen, například se jménem Jaroslava Vrchlického. Ten sem však jezdil v době rozkvětu této vily, která je nyní v žalostném stavu," řekl náměstkyně hejtmana Michaela Matoušková (STAN).

Opravy by měly být hotové do konce roku 2023. Hejtmanství také požádá o dotace. Albertinum vzniklo v roce 1905 jako léčebna tuberkulózy. Dnes poskytuje ambulantní péči v řadě oborů a lůžkovou péči pro plicní choroby, psychiatrii a dlouhodobě nemocné. Část zařízení slouží jako sociální lůžka.

"Albertinum patří mezi klíčová zařízení následné péče v našem kraji, a proto se dlouhodobě snažíme využívat všech dostupných finančních zdrojů pro zvelebování areálu a zázemí pro pacienty," řekl hejtman Martin Netolický (3PK/ČSSD).

V roce 2015 kraj dokončil modernizaci plicního pavilonu za 40 milionů korun a o rok později ambulantní část psychiatrického oddělení za 25 milionů korun. Předtím se na etapy měnila střešní krytina na Honlově domě, jídelně, ředitelství a prádelně za 11 milionů korun.